Vakcína proti covid-19. A jak dál? Webinář s prof. Ladislavem Machalou a Bc. Karolínou Hájkovou.
Univerzita Karlova: Vakcína proti covid-19. A jak dál? Webinář s prof. Ladislavem Machalou a Bc. Karolínou Hájkovou.
Na on-line webináři o tom diskutovali prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Bc. Karolína Hájková, PR and marketing specialist, studentka FSV UK, která působí v projektu Medici PRO Očkování.
Co na webináři zaznělo:
prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce a 3. lékařská fakulta UK:
"Domnívám se, pokud by se nám podařilo proočkovat 30 % populace především seniorů a lidi s různými chronickými onemocněními, tzn. skupinu, která je ohrožena závažným průběhem, tak pak bychom už mohli začít žít trošku normálně. Ale virus zde bude dále cirkulovat. Pokud by se podařilo proočkovat nad 60 % celkového obyvatelstva možná i k 70 %, tak by virus cirkuloval marginálně a poté bychom mohli začít žít opravdu normálně. Základ je proočkovat zranitelnou část populace."
"Já se domnívám, že náš nejvyšší ústavní činitel by měl udělat prohlášení, protože on je přesně ten, který patří do té ohrožené skupiny s těžkým průběhem. Pokud by se pan prezident obrátil ke svým voličům a doporučil by jim očkování, tak by to bylo skvělé."
Bc. Karolína Hájková, PR and marketing specialist, Medici PRO Očkování, studentka FSV UK:
"Proočkovanost proti vážným nemocem dlouhodobě klesá už několik let. Společně s mediky jsme chtěli na tento problém poukázat a laické veřejnosti vysvětlit, že vakcíny jsou bezpečné, účinné a hlavně důležité, abychom byli všichni chráněni a nemoci se nezačaly znovu objevovat. Problém „očkovanost“ vznikl daleko dříve před covid-19, nebyl ale v takovém měřítku. Nemusí platit to, že pokud člověk odmítá vakcínu proti covid-19, odmítá i ostatní očkování."
"Především by pacient měl mít důvěru ve svého lékaře nebo lékaře svých dětí a potom také ve vládu. Měla by se tvořit důvěra mezi lékařem a pacientem. Určitě by se cíleně mělo zbavovat dezinformací od vlády, od ministerstva. Měly by existovat weby, kde by se informace daly najít. Dezinformace by byly vysvětleny. Lidé jsou nyní zavaleni strachem. A pokud se bojí a napojí se na to další dezinformace, tak jsou v úplné úzkosti. Poté nebudou racionálně přemýšlet."
Jaká byla témata?
- Zastaví vakcína pandemii koronaviru?
- Kdy se začne s očkováním proti covid-19?
- Proč většina Čechů očkování odmítá?
prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce
Profesor Ladislav Machala působí jako vedoucí AIDS centra na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce. Vystudoval Fakultu dětského lékařství (dnes 2. lékařskou fakultu) Univerzity Karlovy v Praze.
Bc. Karolína Hájková, PR and marketing specialist, Medici PRO Očkování, studentka FSV UK
Karolína Hájková v červnu dokončila bakalářský obor Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Nyní studuje magisterský obor Strategická komunikace na téže fakultě. Během studia se začala zajímat o trendy, které mají vliv na důvěru v odborníky ve zdravotnictví. Díky svému zájmu navázala v roce 2019 spolupráci se studentským projektem Medici PRO Očkování. Kromě projektu a studia Karolína také sbírá zkušenosti prací v PR agentuře.
Mgr. Luboš Palata, Deník
Novinář, publicista a komentátor Deníku. Vystudoval politologii, mezinárodní vztahy a aplikovanou etiku na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval jako novinář pro Hospodářské noviny, Lidové noviny a MF Dnes. Byl zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda. Nositel novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. V současnosti je evropským editorem Deníku.