Nález ocelových sudů s neznámou látkou v Židlochovicích
Hasičský záchranný sbor ČR: Výjezd nález sudů s neznámou látkou Židlochovice
Činnost na místě zásahu:
Dne 7.4.2010 se na vyžádání velitele zásahu (VZ) dostavili pracovníci výjezdové skupiny ŠS Tišnov (čas ohlášení výjezdové skupině ŠS Tišnov 13:43, čas výjezdu zásahového vozidla 14:03, čas příjezdu na místo události 14:50) na místo události v ulici Nádražní 128, Židlochovice, okres Brno-venkov. Po příjezdu na místo události byl proveden průzkum, při němž bylo nalezeno 10 neoznačených ocelových sudů naplněných neznámou zapáchající látkou. Výjezdová skupina ŠS Tišnov provedla odběr vzorků ze všech 10 sudů. Tyto vzorky byly odvezeny do laboratoře k podrobné analýze.
Další činnost chemické laboratoře:
Odebrané vzorky byly podrobeny analýze ve stacionární laboratoři na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS), infračerveném spektrofotometru (FTIR) a dalším testům.
Hasičský záchranný sbor ČR/ŠS Tišnov: Nález ocelových sudů s neznámou látkou v Židlochovicích
Závěr:
Analýza na GC/MS prokázala, že vzorky obsahovaly organická rozpouštědla jako jsou toluen, xyleny, cyklohexan a jeho deriváty (3-methyl cyklohexan a 4-methyl cyklohexan), methylované benzeny a alifatické uhlovodíky (hexan, heptan, oktan, nonan, dekan, undekan, dodekan).
Část vzorků měla stejné chemické složení, lišily se pouze v koncentraci jednotlivých složek. Druhá část vzorků, přestože byly na pohled podobné, měla odlišné chemické složení.
Hasičský záchranný sbor ČR/ŠS Tišnov: Nález ocelových sudů s neznámou látkou v Židlochovicích
Test hořlavosti prokázal, že první část vzorků po přiblížení plamene hoří. Druhá část vzorků po přiblížení plamene nehoří, avšak mají tzv. knotový efekt. Po namočení hořící špejle do vzorku dojde k jeho zahoření.
Analýza pomocí FTIR - ATR nepřinesla uspokojivé výsledky.
Jak je zřejmé z výše uvedených výsledků, s největší pravděpodobností se jednalo o nátěrové hmoty, případně lepidla obsahující organická rozpouštědla. Jde o vysoce hořlavou směs, která má negativní vliv na životní prostředí, především na podzemní a povrchové vody.
Zdraví obyvatel ani zasahujících hasičů nebylo ohroženo. Pokud by došlo k většímu úniku těchto látek, mohlo by dojít k ohrožení životního prostředí, případně povrchových a podzemních vod.
K likvidaci doporučujeme využít služeb firem specializujících se na likvidaci nebezpečných odpadů.
Hasičský záchranný sbor ČR/ŠS Tišnov: Nález ocelových sudů s neznámou látkou v Židlochovicích