ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
BIOCEV
BIOCEV
V kontextu české (i evropské) vědy představuje BIOCEV špičkovou komplexní platformu pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny. Díky vzniku tohoto centra se podařilo propojit tradiční silné obory z oblasti technických a přírodních věd, jako jsou virologie nebo chemie.
Tagy
Článek
Popularizace
Video
Přednáška
Logo of LinkedIn

Od chemie k medicíně (a zpátky)

St, 4.5.2022
| Originální článek z: BIOCEV/Vesmír/Ondřej Vrtiška
Program Biomateriály a tkáňové inženýrství centra BIOCEV představuje jeho vedoucí Dr. Tomáš Etrych.
Video placeholder
  • Foto: BIOCEV/Jana Plavec: Od chemie k medicíně (a zpátky)
  • Video: Popularizace UP: Současná chemie 2014: Tomáš Etrych - Polymerní léky proti rakovině

Na stránkách Vesmíru jsme už představili tři výzkumné programy centra BIOCEV: Funkční genomika, Buněčná biologie a virologie, Strukturní biologie a proteinové inženýrství.

Co všechny projekty spadající do programu spojuje?

Program propojuje výzkumné skupiny pracující v různých oborech. Chemici, biochemici a chemičtí inženýři připravují nové biomateriály, s nimiž pracují biologové a lékaři zkoumající možnosti jejich využití. Společně se snažíme hledat vztahy mezi strukturou materiálu, jeho funkcí a využitím v biologickém výzkumu a v medicíně. Od základních chemických syntéz se přes biologii a medicínu snažíme dopracovat k produktům s potenciálem praktického využití.

Takže důležitá je ona mezioborová spolupráce?

Ta je klíčová. A nejde jen o propojení skupin pracujících přímo v BIOCEV, ale o širší spolupráci na ně navázaných pracovišť, jako je Ústav makromolekulární chemie AV ČR, Fyziologický ústav AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR nebo 1. lékařská fakulta UK. Věda je dnes tak daleko, že chemik nemůže dost dobře rozumět třeba imunologii a naopak.

BIOCEV/Jana Plavec: Tomáš Etrych, vedoucí programu Biomateriály a tkáňové inženýrství v BIOCEV a oddělení Biolékařské polymery v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR

Jak to propojení funguje? Na začátku je polymer, pro který se hledá využití, nebo naopak chemici vyvíjejí materiál na objednávku biologů a lékařů?

Funguje to oběma směry. Pokud my chemici připravíme materiál, o kterém si myslíme, že by mohl být zajímavý, kolegové nám ho pomůžou otestovat. A jindy naopak oni přijdou s nápadem, pro který jim připravíme materiál na míru. Impulsy přicházejí z obou stran, důležité je sdílení dat a zkušeností, to spolupráce v BIOCEV velmi usnadňuje. Zajímavé nápady se často rodí z diskusí, ze vzájemné inspirace. Mnohdy v tom hraje roli i náhoda. Vyvíjíme třeba polymer s nějakým záměrem, ale z debaty s biology vyplyne možnost jeho použití v úplně jiném kontextu.

Vy sám se podílíte na projektu Polymerní a koloidní imunoterapeutika. O co v něm jde?

Cílem je připravovat nové polymerní a koloidní systémy využitelné pro cílenou dopravu léčiv, pro diagnostiku nebo jako polymerní vakcíny. Syntetické polymery připravujeme tak, aby měly vlastnosti umožňující jejich využití v lidském organismu. Aby byly neadhezivní, neinteragovaly nežádoucím způsobem s tkáněmi a byly neviditelné pro imunitní systém. Koloidní systémy jsou založeny na nanočásticích. A syntetické polymery s koloidními materiály také kombinujeme, abychom využili výhod obou systémů. Dnes jsou hodně populární teranostika – systémy zvládající zároveň diagnostiku i terapeutické působení. Není to tak jednoduché, jak se to často prezentuje, ale koncept je to nesmírně zajímavý.

Diagnostické využití si lze představit jak?

Cílem je zobrazit v organismu tkáně nebo struktury, které nás zajímají. Lze například odlišit nádor od zdravé tkáně nebo sledovat distribuci léčiva. Pracujeme například s nanočásticemi oxidů železa, které jsou paramagnetické, takže se dají využít pro magnetickou rezonanci. Využíváme i fluorescenční značky navázané na polymerní nosič. A v poslední době hodně experimentujeme s polypyrrolovými částicemi, které mají fotoakustické vlastnosti. Když na ně posvítíme určitou vlnovou délkou, vrátí zpět ultrazvukový signál.

Zmínil jste polymerní vakcíny. Jak si je můžeme představit?

Na polymerní nosič jsou navázány jak antigeny, tak adjuvancia, která jsou pro fungování vakcíny důležitá. Adjuvancia jsou často příčinou nežádoucích vedlejších účinků, jejich vazba na polymer má pomoci tyto vedlejší účinky omezit. Polymer umožňuje kontrolovaně dopravovat všechny složky vakcíny v jednom „balíčku“ do cílového místa – zlepšit farmakokinetiku, zefektivnit interakci s buňkami imunitního systému, zajistit dlouhodobé působení a minimalizovat nežádoucí účinky. Takto připravené vakcíny lze využít jak v profylaxi infekčních chorob, tak v imunoterapii nádorových onemocnění. Data ze zvířecích modelů jsou povzbudivá, ale cesta ke klinickému využití je samozřejmě dlouhá a náročná.

Dalším projektem je Využití kmenových buněk a biomateriálů v buněčné terapii.

Tato skupina sleduje několik výzkumných směrů. Studuje například možnosti léčby centrální nervové soustavy s využitím kmenových buněk, polymerních hydrogelů nebo mikroRNA. Nebo vyvíjí takzvané organoidy, tedy trojrozměrné modelové systémy, které napodobují mikroprostředí organismu. Lze tak vytvořit například model hematoencefalické bariéry pro testování léčiv. To je něco, co v klasické tkáňové kultuře studovat nelze. Tyto trojrozměrné systémy umožňují provést řadu experimentů, které by se jinak musely dělat in vivo. Výzkum se tím urychluje a snižuje se utrpení pokusných zvířat. Bez nich se výzkum sice úplně neobejde, ale přijdou na řadu až u vzorků, u nichž máme dobrý důvod předpokládat, že skutečně budou fungovat.

Do programu dále patří projekt Bioarteficiální struktury pro náhradu a regeneraci poškozených tkání. Takže opět kombinace syntetických a biologických struktur?

Ano, jedním z cílů je vývoj umělých cévních náhrad malého průměru. Větší cévní náhrady jsou běžně dostupné, ale v menších rozměrech nastává problém s jejich ucpáváním. Tato výzkumná skupina proto pracuje na nových syntetických i biologických materiálech, které slouží jako „lešení“ pro růst buněk. Pro tvorbu tohoto „lešení“ lze využít i metody 3D biotisku. Dalším směrem výzkumu je úprava kovových materiálů používaných pro tkáňové náhrady. Snahou je modifikovat jejich povrch tak, aby se minimalizovaly nežádoucí interakce s organismem a naopak aby se posílily interakce žádoucí – například aby implantát správně porostl kostní tkání.

Posledním výzkumným projektem jsou Kmenové buňky v epidermis a jejich užití v buněčné terapii.

Výzkum kožních kmenových buněk vedl k odhalení významu fibroblastů pro hojení tkání. Ukázalo se, že specifické fibroblasty jsou velmi důležité také třeba v nádorové tkáni, jejímuž růstu napomáhají tvorbou vhodného mikroprostředí. Skupina se teď proto soustředí na studium tohoto mikroprostředí a na možnosti jeho úprav ve snaze omezit nádorové bujení.

Do programu patří ještě Laboratoř čistých prostor. Co je jejím úkolem?

To je naše propojení ke komerční sféře. Slouží jak pracovníkům BIOCEV, tak externím spolupracovníkům. Umožňuje výsledky základního výzkumu transformovat v produkci potenciálně zajímavých materiálů v podmínkách a kvalitě přesně definovaných normami.

BIOCEV
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
Další projekty
GCMS
LCMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.