Konference Science Communication 2023 již v listopadu
- Foto: Vědavýzkum.cz: Konference Science Communication 2023 již v listopadu
- Video: Portál Vědavýzkum: SCIENCE COMMUNICATION – UK Experience | Stream recording
Přinášíme program konference i s připomenutím, že se stále ještě můžete do 11. 11. 2023 na konferenci registrovat.
Konference Science Communication 2023 se uskuteční v Praze ve čtvrtek 23. listopadu 2023 od 9:00 do 17:00. Letošní ročník nazvaný „Dobrá komunikace začíná zevnitř“ nabídne pohled odborníků, kteří jsou zodpovědní za komunikaci vědecko-výzkumných institucí i těch, kteří jim s komunikací pomáhají jako externí spolupracovníci.
Vědavýzkum.cz: Konference Science Communication 2023 již v listopadu
Barbora Fričová již více než sedm let vede oddělení komunikace jednoho z největších ústavů Akademie věd České republiky - Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ve svém příspěvku přiblíží šíři agendy, kterou má komunikační oddělení na starosti a jeho hlavní cíle. Představí komunikační kanály a pravomoci mezi vědci, vedením ústavu a komunikačním oddělením a přiblíží, jak se na oddělení dozvídají o vědeckých i nevědeckých novinkách, a které výstupy dále a jak komunikují.
Druhým hostem bude tiskový mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot, který shrne, co obnáší role tiskového mluvčího ve chvíli, kdy je vystaven nepředvídatelné situaci. Zaměří se například na krizovou komunikaci, její interní komunikační kanály a konkrétní situace, které kdy řešil, a také na chvíle, kdy média potřebují rychlé vyjádření odborníka ke konkrétnímu tématu.
Jan Císař z komunikační agentury Strateggo, která se specializuje na spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi, se zaměří na konkrétní otázky, na které by se měli ptát marketéři vědců a vědci marketérů předtím, než se pustí do ostré komunikace.
Součástí programu bude také panelová diskuse nazvaná Jak motivovat vědce ke spolupráci?, ve které se k hostům konference přidá ještě socioložka Nina Fárová z Univerzity Hradec Králové a Národního kontaktního centra – gender a věda. V rámci diskuse se mluvčí zaměří například na to, co jsou hlavní překážky, kvůli kterým vědci nekomunikují svůj výzkum a jak jim je pomoci překonat nebo kde je hranice mezi vyjádřením soukromé osoby a zaměstnance instituce. Diskuse se dotkne také toho, jak řešit situace, kdy veřejné vyjádření vědce není v souladu s hodnotami instituce nebo vědeckým konsensem.
Příspěvky také přednesou Petr Celtka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který přiblíží témata HR Award a přístupnosti webových stránek pro osoby s handicapem a Iveta Hovorková z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, která představí konkrétní způsoby, kterými pomáhají vědcům v komunikaci. Tatiana Witkowska a Jacek Sztolcman z Varšavské univerzity přiblíží, jak ve spolupráci s vědci každý rok živě komentují vyhlášení laureátů Nobelových cen.
Více informací ke konferenci včetně registračního formuláře (registrace je možná do 11.11.2023) a časového harmonogramu najdete na webových stránkách komunikacevedy.cz.