ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Logo of TwitterLogo of FacebookLogo of LinkedIn
Tagy
Výzkumná instituce
Laboratoř
Policie České republiky
Policie České republiky

Odbor kriminalistické techniky a expertíz (OKTE) PČR

Odbor kriminalistické techniky a expertíz (dále jen OKTE) patří mezi útvary Policie ČR zapsané na seznamu znaleckých pracovišť vedeném na Ministerstvu spravedlnost ČR. V praxi se jedná o expertizní pracoviště, zpracovávající tisíce znaleckých posudků ročně. Jako takové pracuje jako samostatná forensní laboratoř a je součástí sítě podobně specializovaných pracovišť v rámci Policie ČR.

Toto pracoviště zabezpečuje znaleckou činnost pro orgány činné v trestním řízení na území jednotlivých krajů. Hlavní pracovní náplní tohoto pracoviště je zabezpečování materiálních důkazů pro potřebu objasňování závažné trestné činnosti. Předmětem činnosti OKTE jsou expertizy v oboru kriminalistika, v odvětvích trasologická, metalografická, defektoskopická, balistická, daktyloskopická a mechanoskopická expertíza, grafická expertíza, kriminalistická biologie a chemie, kriminalistická počítačová expertíza a kriminalistická fotografická expertíza.

Pro jednotlivá odvětví jsou zřízena specializovaná pracoviště vybavená potřebnými přístroji. Na každém pracovišti působí experti pro dané odvětví oboru kriminalistika. Činnost policejních expertů však není soustředěná pouze do laboratoří, nýbrž vyjíždějí i na místa činu nebo např. nálezu mrtvol, aby tam poskytli odborné konzultace ostatním kriminalistům, nebo zajistili stopy. V souvislosti s kriminalisticko-technickou činností za zmínku jistě stojí i práce kriminalistických techniků na územních odborech služby kriminální policie a vyšetřování. Mezi jejich úkoly patří kromě zjišťování a zajišťování stop také provádění fotografické nebo videodokumentace.

Kriminalistický ústav (KÚP)

Uvádí se, že základy Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR byly položeny v roce 1945 založením Kriminální ústředny Ministerstva vnitra. Faktické kořeny kriminalistickotechnické a znalecké (expertizní) činnosti policie však sahají do dob Rakouska - Uherska. Již tehdy se při objasňování zločinů začaly úspěšně uplatňovat poznatky přírodních a technických věd. Postupně vznikal nový obor, který získal pojmenování kriminalistika, její prudký rozvoj nastal na začátku 20. století.

Koncem roku 1947 vzniká v rámci Kriminální ústředny oddělení „T“ (technické), které zahrnovalo mechanoskopickou a balistickou expertizu, fotografickou dokumentaci, diagnostické pracoviště a malou chemickou laboratoř a oddělení „I“ (identifikační) zahrnující daktyloskopickou registraci, monodaktyloskopickou expertizu a malou biologickou laboratoř.

Dnes, 12. prosince 2018, to bylo přesně 60 let od chvíle, kdy byl založen Kriminalistický ústav. Jako samostatný útvar vznikl z vědeckotechnického odboru Veřejné bezpečnosti na základě rozkazu ministra vnitra č. 166 ze dne 12. prosince 1958. Od samého počátku byl ústav konstituován jako vrcholové kriminalistickotechnické, znalecké a později i jako vědeckotechnické a metodické pracoviště.

Kriminalistický ústav provádí znaleckou činnost v oborech kriminalistika, chemie, písmoznalectví, strojírenství a elektrotechnika, pro kterou získal v roce 2007 osvědčení o akreditaci podle normy ISO 17025:2005. Je zapsán ve II. oddílu Seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost vedeném Ministerstvem spravedlnosti. Ústav je rovněž institucí, která se řadu let věnuje aplikovanému výzkumu v oboru kriminalistika, podílí se na vzdělávání kriminalistických techniků a kriminalistických znalců, metodicky řídí výkon kriminalistickotechnické a znalecké služby Policie ČR. Od roku 1998 je členem Evropské sítě forenzních institucí. Znalci ústavu aktivně působí v několika pracovních skupinách této mezinárodní organizace, kde patří k uznávaným a respektovaným odborníkům. Velkým úspěchem je cena Robina Keeleyho, kterou získal v roce 2011 plk. Ing. Lubor Fojtášek za výzkum v oblasti zkoumání povýstřelových zplodin.

Být znalcem je mnohdy celoživotní poslání

V Kriminalistickém ústavu pracovaly za dobu jeho existence stovky expertů, kteří zpracovali statisíce znaleckých výstupů zejména pro orgány činné v trestním řízení. „Základními stavebními kameny činnosti našeho útvaru jsou znalosti, dovednosti a cenné zkušenosti našich pracovníků – jedinečných odborníků v mnoha odvětvích kriminalistiky. Mnozí z nich své práci zasvětili celý svůj profesní život. Zmínit mohu např. antropoložku doktorku Hanu Eliášovou, genetika doktora Jaroslava Broučka, který byl naším prvním znalcem v odvětví genetiky vyškoleným v laboratořích FBI, balistika plk. Ing. Bohumila Planku, jenž stál u zrodu forenzní balistiky, nebo inženýra Jana Málka, který se více než 35 let věnoval fonoskopii,“ vzpomněl ředitel Ľuboš Kothaj a dodal, že velký dík za podíl na rozvoji ústavu patří všem současným i bývalým pracovníkům.

Kriminalistický ústav (KÚP): chemie

 

Novinky

Toggle
Cena Robina Keeleyho
Článek | Osobnosti

Cena Robina Keeleyho

Znalec Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR (KÚP) získal v roce 2011 prestižní evropskou cenu za přínos v oblasti zkoumání povýstřelových zplodin.
Policie České republiky
tag
share
more
Kriminalistický ústav (KÚP) - Organická chemie
Video | Laboratoře

Kriminalistický ústav (KÚP) - Organická chemie

Kriminalistický ústav provádí znaleckou činnost v oborech kriminalistika, chemie, písmoznalectví, strojírenství nebo elektrotechnika a rovněž se řadu let věnuje aplikovanému výzkumu.
Policie České republiky
tag
share
more
 

Píše se o nás

Toggle
Martin Nežádal: Práce u Policie není stereotypní. Pracujeme ale s lidským neštěstím, co každý neunese
Článek | Popularizace

Martin Nežádal: Práce u Policie není stereotypní. Pracujeme ale s lidským neštěstím, co každý neunese

Martin Nežádal vystudoval na VUT chemii a po škole získal zaměstnání u Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Jeho rukama už prošly stovky případů, některé jsou známé i z médií.
VUT v Brně
tag
share
more
Hasiči spolu s policí procvičili novou typovou činnost - Nález nelegální drogové laboratoře
Článek | Video

Hasiči spolu s policí procvičili novou typovou činnost - Nález nelegální drogové laboratoře

Ve dnech 17. až 19. 9. 2023 proběhl tradiční podzimní kurz pro pracovníky chemických laboratoří HZS krajů – radiační část, který se letos konal ve Výcvikovém zařízení HZS Jihomoravského kraje Tišnov.
Institut ochrany obyvatelstva
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Major Component and Elemental Impurity Analysis of Lithium-Ion Cathode Materials Using the ICPE-9820

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
MP/ICP-AES
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Průmysl a chemie

Solutions for Chemists - Sample Preparation

Brožury a specifikace
| 2025 | Anton Paar
Instrumentace
Mikrovlnný rozklad
Výrobce
Anton Paar
Zaměření

ALPHA II - A compact FT-IR spectrometer for everyone.

Ostatní
| 2025 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření

IR-Spectroscopic Analysis of Polymer Fillers and Compatibilizers

Aplikace
| 2025 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření
Průmysl a chemie

Moisture content and rheology determination of fluorinated polyolefins using NIRS

Aplikace
| 2025 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie
Další projekty
GCMS
LCMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.