Nadační fond Neuron | LabRulez ICPMS
Nadační fond Neuron
Nadační fond Neuron

Nadační fond Neuron na podporu vědy vznikl v roce 2010. Naším hlavním posláním je zvyšovat prestiž vědců z České republiky a skrze jejich příběhy tak podporovat národní sebevědomí v naší společnosti.

O Nadačním fondu Neuron

Inspirací nám byl od začátku stavitel Josef Hlávka. Jako první velký mecenáš českého národa pochopil, jak důležité je podporovat rozvoj vědy a umění. Stejně jako on nastartoval rozvoj novodobé české vědy, i my prostřednictvím exkluzivní komunity moderních mecenášů roztáčíme otáčky té současné: prestižními vědeckými Cenami Neuron oceňujeme ty nejlepší české vědce, odkrýváme jejich inspirativní příběhy, probouzíme zájem o vědu a vracíme české veřejnosti důvod k hrdosti.

Neuron Founders

V čele Nadačního fondu Neuron stojí pět Neuron Founders, kteří jsou aktivními nositeli poslání fondu. Tím je zvyšování prestiže vědců v naší společnosti a podpora národního sebevědomí.

Nadační fond Neuron: Neuron Founders

Monika Vondráková
  • Předsedkyně správní rady Nadačního Fondu Neuron.
  • Stála u zrodu myšlenky podporovat mladé české vědce a spoluzaložila Nadační fond Neuron na podporu vědy.
Taťána le Moigne
  • Řídí české zastoupení společnosti Google od roku 2006
  • "Tato země potřebuje talentované vědce, kteří budou neustále rozvíjet moderní technologie, abychom nezaostávali za světem."
Eduard Kučera
  • Spoluzakladatel firmy Avast
  • „Z výnosů firmy jsme se snažili každoročně věnovat část na charitativní účely.”
Pavel Kysilka
  • Zakladatel a předseda správní rady 6DAcademy
  • Zabývá se ekonomickými, byznysovými a sociálními dopady digitální revoluce. Je také prezidentem festivalu Smetanova Litomyšl, členem správních rad VŠE, Masarykovy Univerzity, University Palackého v Olomouci, Nadace Leoše Janáčka, Bohemian Heritage Fund, Českoizraelské smíšené obchodní komory a dozorčích rad Dobrého anděla a Aspen Institute Central Europe.
Martin Wichterle
  • Majitel holdingu Wikov Industry
  • "V mé rodině byli vědci a osobnosti, které přispěly světové vědě. Můj příspěvek vědě pak nakonec vyřešila šťastná náhoda - Neuron."

Historie

Historickým zakladatelem fondu je Karel Janeček, matematik, podnikatel a mecenáš. NF Neuron původně vznikl jako "NF Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu". Společně s Josefem Veselkou a Monikou Vondrákovou, která fond od počátku řídí, se snažili kompenzovat snížení veřejných financí na vědu a výzkum, ke kterému došlo v roce 2009. Motivací bylo pomoci mladým vědcům vytvořit takové zázemí, aby byli motivováni vrátit se s výzkumem ze zahraničí zpět do České republiky. Cílem bylo také ocenit zkušené vědce, kteří jsou inspirací nám všem, a prezentovat je veřejnosti.

Fond začal s podporou vědců ve třech oborech: matematika, medicína a ekonomie. Postupem času se přidala fyzika, chemie, biologie a computer science. Pro každý oceňovaný obor byla ustanovena vědecká radu složená ze špičkových vědců z ČR, která garantovala nejvyšší odbornost laureátů. První předávání cen a udělování podpory projektům se konalo v roce 2010.

Do konce roku 2017 Nadační fond Neuron uděloval tato ocenění a podporoval tyto projekty:
  • Granty Neuron Impuls pro mladé nadějné vědce do 40 let
  • Cena Neuron za přínos světové vědě
  • Cena za nejlepší vědecké video v rámci Ceny Neuron Prima ZOOM
  • Dětský sen – stáže malých vědců v zahraničí
  • Expedice Neuron
V roce 2018 vstoupil fond do další fáze svého fungování.

Po analýze a revizi dosavadního způsobu podpory vědců vyšlo najevo, že excelentní vědci již nemají problém získat grant na financování svých výzkumných projektů, ale že jim chybí finance pro osobní využití. Proto jsme připravili novou koncepci (níže) a zároveň došlo k předání zakladatelství fondu na nové Neuron Founders: Eduarda Kučeru, Martina Wichterleho, Táňu le Moigne, Moniku Vondrákovou a Pavla Kysilku. Tím došlo k celkovému otevření fondu, a to i do zahraničí: díky zformování mezinárodní vědecké rady fondu.

Od roku 2018 stojí strategie fondu na těchto třech prioritách:

1/ Udělujeme prestižní vědecké Ceny Neuron těm nejlepším vědcům - ocenění jsou spojena s velkorysým finančním ohodnocením, které slouží k osobnímu využití. To je možné díky tomu, že rozvíjíme unikátní koncept tzv. moderního mecenášství. Nově laureáty spoluvybírá také mezinárodní vědecká rada.

2/ Popularizujeme vědu a seznamujeme českou veřejnost s inspirativními příběhy špičkových osobností české vědy. Věříme, že tím podporujeme národní sebevědomí naší společnosti a zvyšujeme prestiž vědců u nás. Projektem Neuron Expedice umožňujeme vědcům bádat i za hranicemi České republiky a rozšiřovat obzory naší veřejnosti.

3/ Propojujeme světy vědy a byznysu. Vytváříme prostor a prostředí pro diskuse vynikajících vědců a respektovaných podnikatelů, které jsou živnou půdou pro novátorské projekty.

Za dobu své existence jsme ocenili desítky vědců a Expedic v celkové hodnotě 60 milionů Kč.

Další projekty
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití

LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.