Seznamte se s příběhem spolupracovnice prof. Holého a zakladatelky Nadace Hany Dvořákové: Česká vědkyně Hana Dvořáková spolupracovala v letech 1986–1996 na ÚOCHB AV ČR s profesorem Antonínem Holým na vývoji antivirových látek a podílela se tak na jednom z největších objevůčeské vědy.„Profesor Holý mi dal za úkol připravit sérii 3-deaza acyklických analogů nukleosidů a nukleotidů. Jednalo se o další modifikaci acyklických analogů s unikátní strukturou a s velmi nadějnými protivirovými účinky,“ vzpomíná Hana Dvořáková. Skupina látek, na nichž se v týmu profesora Holého pracovalo, se stala základem nové generace léků působících proti virům (například Duviragel působící proti herpes virům a další). Nejvýznamnější z látek z této série byl bezesporu Viread, který patří dodnes k nejúčinnějším lékům proti AIDS. Právě z něj plynuly posléze týmu profesora Holého největší částky z licenčních poplatků. Hana Dvořáková s manželem Dalimilem díky podílu na licenčních poplatcích založili před sedmi lety Nadaci Experientia. „Řekli jsme si, že peníze vrátíme, odkud přišly – tedy do výzkumu v oblasti chemie.“
Vlastní finanční prostředky z licenčních poplatků vrací manželé Dvořákovi do oboru, odkud peníze původně pocházejí, již více jak 7 let. Za tu dobu Nadace Experientia vyčlenila na podporu mladých chemických talentůčástku 16,5 milionu korun. Umožnila už třinácti nadějným českým chemikům vycestovat na roční stáž na špičková zahraniční vědecká pracoviště, například na MIT či Stanford University. Někteří z nich na prestižních univerzitách dodnes působí a publikují v nejlepších vědeckých časopisech, včetně Nature. Od ledna 2019 zahájili manželé Dvořákovi projekt vědeckých start-up grantů, díky kterým si mohou excelentní mladí chemici po návratu ze zahraniční stáže založit nezávislý výzkum v ČR. Úplně první výzkumnou skupinu podpořenou po tři roky start-up grantem Nadace Experientia založil mladý vědec Ondřej Baszczyňski na půdě Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Věnuje se cílenému doručování léčiv.
Nadace Experientia: Tým Nadace Experientia
Hana Dvořáková je zakladatelkou a členkou správní rady Nadace Experientia. Nadaci mohla založit díky podílu na licenčních poplatcích za antivirové látky vyvinuté s profesorem Antonínem Holým na ÚOCHB. Po inženýrském studiu organické chemie na VŠCHT získala Hana Dvořáková titul CSc. na ÚOCHB za disertační práci na téma Acyklická analoga nukleosidů a nukleotidů s modifikovanými purinovými basemi. Dnes přednáší na VŠCHT. Tématem jejího výzkumu je aplikace NMR spektroskopie v oblasti kalixarenů, resorcinarenů a přírodních látek, studium konformačních vlastností a dynamiky molekul, kinetika a termodynamika chemických reakcí.
Dalimil Dvořák je zakladatelem a předsedou dozorčí rady Nadace Experientia. Po inženýrském studiu organické chemie na VŠCHT získal Dalimil Dvořák titul CSc. na ÚOCHB v oboru chemie methylenmalonaldehydů. Od roku 1990 působí na VŠCHT, kde přednáší organickou chemii. Tématem jeho výzkumu je využití komplexů přechodných kovů v organické syntéze, studium vlastností Fischerových karbenových komplexů a syntéza purinových derivátů s potenciální biologickou aktivitou. V roce 2005 jmenoval prezident ČR Dalimila Dvořáka profesorem.
Petr Slavíček, laureát ceny Neuron za chemii, je členem dozorčí rady Nadace Experientia. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, dnes působí na Ústavu fyzikální chemie VŠCHT v Praze. S Ivonou Malijevskou napsal knihu „Záhady, klíče, zajímavosti očima fyzikální chemie“ (2013). Ve svém výzkumu se zabývá teoretickou chemií, radiační chemií a fotochemií.
František Dostálek je členem dozorčí rady Nadace Experientia. V roce 1990 se stal jedním ze zakladatelů auditorské a poradenské firmy KPMG, kterou řídil v letech 2001 – 2010. V období 2006 – 2014 zastával pozici člena celosvětového vedení KPMG a výkonného ředitele pro střední a východní Evropu. V letech 2013-2014 byl prezidentem Americké obchodní komory. Od roku 2016 spolupracuje s QED GROUP, od roku 2017 je předsedou a členem auditních výborů v českých dceřiných společnostech skupin Vienna Insurance Group a Allianz, od roku 2018 je předsedou dozorčí rady a výboru pro audit PPF Group, N.V. Je nositelem celostátní ceny za charitativní činnost a mecenášem kultury.
Pavla Hubálková je popularizátorkou vědy v Nadaci Experientia. Pavla vystudovala klinickou biochemii na VŠCHT v Praze a dokončuje doktorát v oboru neurovědy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Akademický rok 2018/2019 strávila jako Fulbright Visiting Student Researcher na Northwestern University v Chicago. Popularizaci vědy se věnovala například pro Science Café či na stážích v ČT a v ČRo.