ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Logo of TwitterLogo of FacebookLogo of LinkedIn
Tagy
Výzkumná instituce
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Přehled

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV ČR) je přední vědeckou institucí v České republice, uznávanou na mezinárodní úrovni. Jeho hlavním posláním je základní výzkum v oblastech chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, chemie přírodních látek, biochemie a molekulární biologie, fyzikální chemie, teoretické chemie a analytické chemie.

V současné době má ÚOCHB ve 49 výzkumných skupinách a servisních skupinách více než 900 zaměstnanců včetně 220 studentů. Vědecká činnost na ÚOCHB zahrnuje široké spektrum oborů. Jejím výsledkem je více než 250 publikací v recenzovaných vědeckých žurnálech ročně, včetně nejcitovanějších prestižních periodik, jako jsou Nature nebo Science.

Díky důrazu na propojení chemie s dalšími vědními obory, je ústav opakovaně rodištěm řady úspěšných medicinálních aplikací. Nedílnou součástí poslání ústavu je proto přenos vědeckých výsledků do produktů, které pomáhají zlepšovat kvalitu lidského života.

Spolu s odbornými znalostmi v oblasti výzkumu byl intenzivně budován systém transferu technologií, správy duševního vlastnictví a komercializace. Prostřednictvím své dceřiné společnosti IOCB TTO pomáhá ústav vědcům transformovat nápady do patentů a slaďovat výsledky jejich výzkumu se zájmy komerčních partnerů, aby se nové myšlenky dostaly na medicínský nebo technologický trh.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: O nás

Významné úspěchy

Úspěšný základní výzkum a moderní struktura

Kvalitu vědy na ÚOCHB pravidelně a důsledně hodnotí mezinárodní poradní sbor složený z uznávaných autorit z výzkumných ústavů a vysokých škol z celého světa. ÚOCHB je průkopníkem progresivního systému juniorských skupin s talentovanými vědci z různých zemí, přijatých na základě otevřené mezinárodní soutěže, během níž prokazují své jedinečné odborné znalosti a předkládají vědecké návrhy. Každých pět let procházejí všechny výzkumné skupiny komplexním hodnocením, které se přísně drží transparentních pravidel založených na vědeckých hodnotách.

Medicinální chemie a vývoj léčiv

ÚOCHB byl vždy aktivní a úspěšný v aplikovaném výzkumu a praktických aplikacích, zejména v medicinální chemii. Tradice započala v roce 1969 mastí s názvem Dermazulen, po níž následoval vývoj několika lidských peptidických hormonů a jejich analogů (lyzin-vazopresin, oxytocin).

Z globálního hlediska nejvýznamnější příspěvek představovala antivirotika založená na acyklických fosfonátech nukleotidů (zejména tenofovir jako součást léků Truvada, Atripla a dalších léků proti HIV a HBV), které na ÚOCHB objevil prof. Antonín Holý a které později vyvíjela a uvedla na trh společnost Gilead Sciences, Inc.

Kromě dobře známých antivirotik vzniklo ovšem na ústavu i několik dalších nukleosidových sloučenin, které byly schváleny pro použití jako léky. Mezi ně patří decitabin, který se používá při léčbě akutní myeloidní leukémie, azacytidin, jenž cílí na myelodysplastický syndrom (obě látky objevil kolega Antonína Holého Dr. Alois Pískala), a 9-(2,3-dihydroxypropyl)adenin (DHPA), acyklický nukleosidový analog objevený Antonínem Holým a klinicky používaný v antiherpetických mastech.

Gilead Sciences Research Centre na ÚOCHB

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: Gilead Sciences Research Centre na ÚOCHB

Unikátní spolupráce mezi ÚOCHB a společností Gilead Sciences, Inc. sahá do 90. let 20. století. V roce 2006 byl zřízen partnerský program s názvem Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague na počáteční období pěti let s ročním darem 1,1 milionu USD, jehož cílem bylo rozšířit úsilí ÚOCHB v oblasti výzkumu lidských chorob. Program byl obnoven v roce 2011 a znovu v roce 2016 se zvýšením ročního příspěvku na 1,35 milionu USD.

Registrované léčivé přípravky s účinnými látkami pocházejícími z ÚOCHB

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: Registrované léčivé přípravky s účinnými látkami pocházejícími z ÚOCHB: ČERVENÁ – porodnictví, TMAVĚ MODRÁ – diabetes insipidus, RŮŽOVÁ – protizánětlivý a dezinfekční přípravek, ORANŽOVÁ – krvácení z žaludečních vředů, TMAVĚ ZELENÁ – herpes simplex, ŠEDÁ – cytomegalovirová retinitida, SVĚTLE ZELENÁ – infekce HIV a hepatitida typu B, SVĚTLE MODRÁ – hepatitida typu B, ŽLUTÁ – myelodysplastický syndrom, akutní myeloidní leukémie, PURPUROVÁ – infekce HIV

 

Novinky

Toggle

Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #30 – Objeví se tropické nemoci i v Česku? Lék na ně hledá Evžen Bouřa z ÚOCHB

Jeho cílem je látka, která by účinkovala proti celé rodině RNA virů. Hostem podcastu CHEmic je Evžen Bouřa, vedoucí skupiny Strukturní biologie membrán z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
more

Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #29 – Divadlo i věda nám pomáhají porozumět světu, říká dramatik a matematik René Levínský

Matematik, odborník na teorii her, dramatik se specifickým smyslem pro humor, muž se zkušenostmi z německého i českého akademického prostředí René Levínský host podcastu CHEmic v rozhovoru Veroniky Sedláčkové.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
more
 

Píše se o nás

Toggle

Článek | Osobnosti

Martin Fusek: Weizmannův institut se chtěl na naší letní škole podílet

O Prague summer school 2024 s Martinem Fuskem v rozhovoru. Jak vznikla myšlenka pořádat společnou letní školu s Weizmannovým institutem? O čem je letní škola a komu je určena?
Vědavýzkum.cz
more

Článek | Popularizace

Zeptej se vědce! pomáhá překonat bariéru nesmělým vědcům

Projekt Zeptej se vědce - více než stovka odborníků odpovídá na otázky týkající se jakéhokoli vědeckého oboru již 3 rokem na sociálních sítích a jeho popularita stále roste.
Vědavýzkum.cz
more
 

Mohlo by Vás zajímat

ELGA Purelab Pharma Compliance

Brožury a specifikace
| 2012 | ELGA LabWater
Instrumentace
Laboratorní přístroje
Výrobce
ELGA LabWater
Zaměření
Ostatní

Screening Analysis of 24 Elemental Impurity Elements in Drugs Using ICPMS-2040/2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Farmaceutická analýza

Real-Time Measurement of Thermal Curing Reaction of Automotive Paint Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Materiálová analýza

Capabilities and Operation of the Advanced Dilution System 2

Technické články
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/OES, Příprava vzorků
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

Elemental Analysis of Animal Feed and Fertilizers Produced From Insects

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Potraviny a zemědělství
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.