ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spojuje tradici s nejmodernějšími nano- a biotechnologiemi a dalšími progresivními směry a obory ve vědě a výzkumu. Spolu s vynikajícím mezinárodním renomé a špičkovým přístrojovým vybavením otevírá každému studentovi možnosti zapojit se do vědeckých projektů dle vlastního výběru, umožňuje zahraniční stáže a je následně vstupenkou k prestižnímu, dobře ohodnocenému uplatnění doma i v zahraničí.
Tagy
Článek
Věda a výzkum
Logo of LinkedIn

Na padělané léčivo z DARKNETU Vám faktura nepřijde

Psychoaktivní látky, doping, odhalování padělaných léčiv, výzkumná spolupráce s bezpečnostními složkami. Docent Martin Kuchař je mužem mnoha vědeckých zájmů a jeho tým sdružený pod BAFA se má co ohánět.
<p>Vysoká škola chemicko-technologická v Praze/SPIN: Na padělané léčivo z  DARKNETU Vám faktura nepřijde</p>

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze/SPIN: Na padělané léčivo z DARKNETU Vám faktura nepřijde

Docent Martin Kuchař je mužem mnoha vědeckých zájmů a jeho tým sdružený pod Laboratoří forenzní analýzy biologicky aktivních látek (BAFA) se má co ohánět. Aby ne, když jen v loňském roce napsal jeho šéf 17 grantových přihlášek. Nejvýraznějším úspěchem z poslední doby je zřejmě podpora projektu zaměřeného na falzifikáty léčebných přípravků na internetu s dobou trvání 5 let a dotací přesahující 30 milionů korun.

Máte rád detektivky?

Mám, obzvlášť ty starší. Hodně se mi líbí Sherlock Holmes, Agatha Christie. Z dnešních kriminálek si v komunitě forenzních expertů děláme legraci, protože to nefunguje tak, jak je to předkládáno divákům. Můžu mluvit za tu část, která se týká forenzní chemie, ne genetiky nebo biologie. Standardní postup je, že se na výsledky z laboratoře čeká týdny, někdy měsíc, nikoli dvě hodiny (směje se). To se pochopitelně týká i samotného vyšetřování případů, často jde o kancelářskou práci, nikoli nahánění zločinců někde v terénu.

Jak konkrétně se vaše laboratoř zapojuje do vyšetřování trestné činnosti?

Nefungujeme jako servisní pracoviště pro policii nebo celní správu, k nám nechodí rutinní analýzy, ty se ze zákona dávají na Kriminalistický ústav Policie ČR nebo na Odbor kriminalistické techniky a expertiz (OKTE). Nicméně tím, že s nimi máme dlouhodobou spolupráci, řešíme analýzy, které jsou spíše výzkumného charakteru nebo je na ně třeba vyvinout novou metodu. Na kriminalistickém ústavu nebo na OKTE se dělají desetitisíce analýz, zatímco u nás spíše stovky.

Byla chuť spolupracovat na odhalování zločinů hlavní motivací pro spolupráci s bezpečnostními složkami?

Ne, byla to trochu náhoda. Po doktorátu na ÚOCHB jsem uvažoval o další životní dráze, protože tematika, které jsem se do té doby věnoval, mě příliš nezaujala. Chvíli jsem pracoval jako vývojový syntetik v jedné komerční firmě, ale tamější prostředí mi nevyhovovalo. Tak jsem začal dělat pro Policii ČR poradce v drogové problematice. Naučil jsem se spoustu věcí o forenzní disciplíně jako takové, pronikl do strategie protidrogové politiky atd. Pak jsem převážně chodil do terénu odebírat vzorky a fungoval jako forenzní expert. Záhy se mi ovšem začalo stýskat po akademickém prostředí a vrátil jsem na VŠCHT. Protože jsem měl zkušenosti s problematikou omamných a psychotropních látek, začali jsme se s mým týmem věnovat této oblasti a také anabolickým steroidům – nakládání s nimi se v té době (2009) stalo nově trestním činem, zároveň zanikla antidopingová laboratoř a nikdo se v ČR dopingovým záležitostem po analytické stránce nevěnoval.

S kriminalistickým ústavem a celní správou od ledna řešíte společný projekt na téma padělaných léčivých přípravků v internetovém prostředí a darknetu. Čeho chcete dosáhnout?

Pro mě je hodně důležitá spolupráce forenzních pracovišť napříč republikou. Komunikace pod celní správou a kriminalistickým ústavem často nefunguje napřímo, spadají mezi rozdílná ministerstva (financí a vnitra) a dodržuje se služební postup, tedy chvilku trvá, než nějaká žádost proteče byrokratickým systémem mezi rezorty, s oběma pracovišti nás však spojují společné projekty a memoranda
o spolupráci. Myslím, že bychom se mohli stát mediátorem té komunikace, zlepšit výměnu vzorků a zkušeností. Bude to potřeba udělat rychle, protože projekt sotva začal a už k nám chodí kilogramy vzorků z reálných případů.

Zároveň bude potřeba vyvíjet nové metody a instrumentaci u látek, které nebyly dosud v literatuře řádně popsány. Jedná se o fragmenty růstových hormonů nebo látky, jež byly vytvořeny čistě pro výzkum v nějakém animálním modelu, na myších, a začaly se používat jako látky pro doping. Často se vyrábějí v nelegálních laboratořích například v Asii a dostávají se na trh prostřednictvím internetu a darknetu. Monitoring těchto přípravků pro účely dopingu v internetovém prostředí doposud také nikdo neudělal. Hlavním cílem je nové analytické metody pro dané látky validovat a certifikovat.

Na projektu spolupracujete s Ústavem analytické chemie, Ústavem biochemie a mikrobiologie a bezpečnostními složkami. Jak vypadá spolupráce ve forenzní chemii na mezinárodní úrovni?

Segment forenzní chemie je specifický v tom, že se výsledky často nepublikují v časopisech a konference nejsou veřejné, jen na osobní pozvání. Existují mezinárodní iniciativy, které řeší legislativu a strategické hledisko celé problematiky, protože v padělání léčivých přípravků je obrovské množství peněz, podobně jako v drogové problematice nebo jiné výnosné trestné činnosti. Legislativa ale zatím není harmonizovaná ani v rámci EU. Konkrétní případ – u nás chybí zákon o padělání léčivých přípravků, bere se jen jako padělání ochranné známky, takže se pohybujeme na stejné legislativní úrovni jako u falzifikace bot. Každý asi cítí, že když někdo falšuje léčivo, které je zásadní pro zdraví a záchranu života, a když někdo padělá bundu s proužkem navíc, je to rozdíl. Legislativa je klíčová. Pokud budeme mít vyšší trestní sazby, bude se na problém pohlížet jinak i z pohledu personálního zabezpečení lidí, kteří se věnují této problematice. Bude větší tlak na vývoj metod ve forenzní oblasti.

Abych se vrátil k mezinárodní spolupráci – s našimi výsledky plánujeme určitě jezdit na mezinárodní konference, kde budeme chtít propojovat komunitu forenzních chemiků. Zatím mám zkušenost, že jsme v tématu padělání léčiv ojedinělí.

Přijde mi zvláštní, že jde evidentně o závažný problém, ale nikdo ho moc neřeší…

Souvisí to s tím, že se u padělků na internetu složitě prokazuje trestná činnost. Když někdo někomu něco ukradne, tak je na jednom místě jasně poškozený a hledá se pachatel. Tady je uživatel, který je spokojen, že získal zamýšlené přípravky, aniž by věděl, že jsou padělané. A na druhé straně je distributor, který je spokojený, že produkt prodal. Není zde na první pohled viditelný poškozený, jde tedy o skrytou trestnou činnost, jež se musí vyhledávat z pozice státních institucí.

Farmaceutické firmy se nebrání?

Paděláním je farmaceutická firma, která originální přípravek vyrábí, samozřejmě poškozena. Jenže zároveň platí, že firma nechce medializovat, že je její přípravek zfalšován, protože by to mohlo vést k poklesu tržeb. Proto není spolupráce s farmaceutickým sektorem úplně hladká. My jsme ovšem měli štěstí, navázali jsme s jednou farma firmou spolupráci a výsledkem bylo zajímavé odhalení padělků, které se dokonce podařilo publikovat...

Kdo provádí záchyty padělků na darknetu?

Jako řešitelé se také snažíme o monitoring trhu, především formou prohledávání diskusních fór, ale primárně jde o úkol policie a celní správy, které také následně provádějí kontrolní nákup. Ten může policie na rozdíl od nás provádět bez omezení, pokud je předpoklad, že se jedná o trestnou činnost. V určitých případech je možný nákup i z univerzitního prostředí, ale je to komplikované z účetního hlediska, protože vám samozřejmě nepřijde faktura (směje se). V oblasti syntetických drog je konkurence ve výzkumu větší, ptal jsem se kolegů, jak dělají nákupy z jejich univerzit, když jim nepřijde doklad a platí se pomocí bitcoinů nebo jiné kryptoměny. Říkali, že jim stačí printscreen z obchodu s údajem o ceně a je možné nákup proúčtovat. U nás jsme to diskutovali a ta možnost tady není, což chápu a plně respektuji.

Projekt byl podpořen 34 miliony korun na dobu pěti let. Za co je utratíte?

Když pominu náklady na výzkumníky, potřebujeme nový přístroj pro LC/MS atd. Nejvíc peněz půjde na vývoj nových separačních metod, s nimiž souvisí obrovské množství spotřebního materiálu, jako jsou analytické kolony a obecně. Dále potřebujeme spektroskopické metody, jež budou v péči skvělého týmu okolo profesora Setničky z Ústavu analytické chemie, kam bude směřovat i nákup spektrometru pro měření elektronového cirkulárního dichroismu (ECD).

Jak už jste naznačil na začátku rozhovoru, zabýváte se ve vaší laboratoři také výzkumem dopingových látek.

Doping je velké a zajímavé téma. Je vždy o krok napřed před analytickými metodami a tím, co antidopingové agentury odhalí. Jakmile se nějaká látka definuje jako doping, záhy se objeví nějaká nová, která na seznamu zakázaných látek ještě není. Do sportu jde obrovské množství peněz, jde samozřejmě také o prestiž, takže bych se nedivil, kdyby tady existovaly týmy expertů, kteří vyhledávají nové látky a pomáhají sportovcům doping zamaskovat.

Proč vás doping tolik zajímá?

Máme letitou spolupráci s FTVS UK, kde jsem mimo jiné vedl výběrové semináře pro sportovce k tématu dopingu. K nám do laboratoře chodila řada sportovců dělat diplomové práce a měli jsme mnoho rozhovorů o dopingu a kontrolách. Dokonce se musím pochlubit, že jedna naše studentka skončila na expertní pozici v zahraniční antidopingové laboratoři. Co se mě týče, nikdy jsem vrcholově sport nedělal, ale sport a sportovce mám rád.

Co jste zjistil? Dá se dnes dělat vrcholový sport bez dopingu?

Myslím, že dá, ale doping je podle mě hodně rozšířený. Kdybychom to vzali historicky, tak v různých dotaznících z minulého století se ukazuje, že dopovalo obrovské množství sportovců. Otázka je, jestli se to za poslední půlstoletí výrazně změnilo. Když se podíváme do statistiky antidopingového výboru, záchytů není tolik. Logicky mi ale vyvstává otázka, jestli to je dané edukací sportovců a zlepšením jejich morálního profilu, nebo jen nejsme schopni doping odhalit, respektive se dnes užívají látky, které se zatím nestanovují.

Existuje nějaká nová látka pomáhající sportovci k vyššímu výkonu, která vás jako vědce svým složením nebo účinkem zvlášť překvapila?

Zatím jsme nenašli látku, která by byla principiálně nová nebo převratná. Nejvíc sofistikovaný je genový doping. O vylepšování genových dispozic sportovců zatím málokdo něco ví, dopingové laboratoře se tím teprve začínají zabývat.

Spíše si ale pokládám jinou otázku – kde je hranice mezi dopingem, suplementací potravinovými doplňky a složením stravy? Na jedné straně máme zneužívané syntetické látky, které byly připraveny jako léčivo, na druhé straně třeba fytosteroly, což jsou přírodní látky, které také napomáhají k lepšímu výkonu. Zatím je to z hlediska morálky rozdělené tak, že syntetické látky u umělého zvyšování výkonu jsou problém, přírodní doplňky stravy ne. Jenže do tohoto schématu nesedí třeba efedrin. Je to stimulant, přírodní látka a je považovaný také za doping. Ve sportovním prostředí lze zaznamenat i názory, že by mělo být povoleno vše, co nepoškozuje zdraví, bez ohledu na původ. Sám nevím, jak by to mělo být. Aktuálním, byť značně nedokonalým, řešením jsou seznamy dopingových látek, neustále se rozšiřující podle záchytů nebo zkušeností.

Další výrazné téma, které vystupuje z vaší badatelské historie, jsou psychoaktivní látky. Co probudilo váš zájem o tuto oblast?

Otevřela se pozice odborného poradce zaměřená na drogovou problematiku a já se chopil příležitosti. Postupně můj zájem rostl. Prostudoval jsem historii drogové problematiky, která je mimořádně zajímavá. Lidské dějiny jsou protkány užíváním psychoaktivních látek a řada událostí je jimi přímo ovlivněna. Druhá světová válka byla například válkou drog, na obou stranách se jich spotřebovalo obrovské množství, jak metamfetaminu na straně Německa, tak amfetaminu na straně Spojenců. Dá se říct, že užívání drog válku prodloužilo. Když půjdeme dále do minulosti, různé věštecké rituály ani šamani by bez různých psychoaktivních látek nemohli fungovat. Řada rozhodnutí v rámci daných společností byla ovlivněna těmito látkami a myslím si, že ve starověkém Římě a Řecku to bylo to samé. Jen s tím rozdílem, že tam hrály prim opiáty, alkohol a konopí.

V jednom z dřívějších rozhovorů jste uvedl, že každé větší historické období má svou dominantní drogu. Vypozoroval jste faktory, které užívání daných drog podmiňují?

Zajímavá otázka, která by stála za hlubší zamyšlení. Do určité míry je to dáno geograficky, kde zrovna se látka vyskytovala. Tam, kde kvasilo ovoce, užíval se alkohol. Kde rostly psychoaktivní houby, tak houby, kde kaktus, tam se užíval meskalin. Vždy mě ale mimořádně udiví, jak jihoafričtí indiáni byli schopni vymyslet směs dvou bylin, která vytvoří psychoaktivní nápoj ayahuscu. Z těch milionů druhů, které tam rostou, vybrali ty dva správné. Zajímavým příkladem kulturního vlivu může být káva. Dlouho byla považována za drogu, ovšem jen do momentu, než se zjistilo, že užíváním kávy se zvyšuje bdělost, což se hodilo pro čtení náboženských spisů.

VŠCHT Praha: Docent Martin Kuchař z Laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek (BAFA)

Jste součástí týmu, který po dlouhých desetiletích obnovil v ČR výzkum užívání psychoaktivních látek pro léčebné účely. Co vás k tomu vedlo?

Jednu rovinu tvoří nové psychoaktivní látky, kde je můj zájem čistě forenzní a toxikologický. Jde převážně o látky, které nahrazují klasické drogy z různých důvodů – ať kvůli dostupnosti prekurzorů, ceně originálních látek, nebo proto, že se jedná o legální náhražku. Lidé je užívají, ale zároveň se o nich mnoho neví – jak fungují mechanismy působení, na jaké receptory se vážou, jak působí z behaviorálního hlediska. Skočili jsme do toho plnou rychlostí ve spolupráci s toxikologickými pracovišti a s Národním ústavem duševního zdraví, kde se dělají mimo jiné behaviorální experimenty na potkanech. Na dalších pracovištích se syntetizují tyto látky
a jejich metabolity pro metabolické studie. Ukazuje se také, že některé látky by mohly mít medicinální potenciál.

Tím se dostáváme k výzkumu psychedelických látek s léčebným účinkem. V ČR tento výzkum probíhal v 60. letech 20. století, zabýval se jím profesor Grof a doktor Hausner v Bohnicích ve Výzkumném ústavu psychiatrickém. Zkoušelo se podávání psilocybinu a LSD jak na dobrovolnících, tak na pacientech trpících depresemi. Proběhly tisíce sezení, což je obrovské číslo, a myslím si, že řada těch experimentů se dá považovat za validní a dobře provedené. K ukončení výzkumu došlo v roce 1974, a to v lehce zpožděné reakci na podpis mezinárodní konvence o zákazu psychotropních látek. Po 40 letech se ale výzkum začal obnovovat, ve světě probíhají různé klinické studie. U nás běží od roku 2015 studie ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví s využitím látek, jako je psilocybin, ketamin a LSD. Naše pracoviště jim pomáhá s měřením farmakokinetik daných látek, také spolupracujeme s dalšími univerzitami v Holandsku, Dánsku či Německu.

Jaká nás čeká budoucnost? Budou za deset let psychedelika součástí standardních léčebných postupů pro určité typy nemocí?

Skoro bych řekl, že jste si odpověděl otázkou. Přesně tak si myslíme, že by to mohlo být. Samozřejmě to není lék pro všechny, nejde o látky, které by spasily psychiatrický svět. Ale obrovské množství pacientů s depresí, úzkostnou poruchou nebo posttraumatickou stresovou poruchou by mohlo najít směr, který jim v rámci psychoterapie pod vedením zkušených odborníků může pomoci. Nejsem lékař ani psychiatr, takže tohle do hloubky nechci rozebírat, ale vnímám, že by to mohlo fungovat. Ještě bych rád dodal, že jde skutečně o seriózní výzkum; není to tak, že bychom v rámci seberozvojového kurzu rozdávali kolemjdoucím psychedelika.

Rozumím, že je těžké mluvit za experty na duševní zdraví, nicméně na molekulárněbiologické úrovni pozorujete nějaké děje?

Po stránce molekulárněbiologické dochází při užití psychedelických látek ke změnám v neuroplasticitě mozku, dochází
k nárůstu počtu synapsí a mohou vznikat nové neuronální dráhy. To je makroskopický popis děje. Mechanismy vzniku jsou předmětem aktuálního výzkumu, je to poměrně složité.

Každopádně psychedelická zkušenost, jak vyplývá z výzkumu, je dost dramatická. Ti, kdo jí prošli, ji často popisují jako jeden z nejsilnějších zážitků v životě. Přetrvává u nich po nějakou dobu, minimálně měsíc, stav, který se dá popsat jako zvýšení duchovního cítění. Zatím každý, kdo výzkumem prošel, tvrdí, že mu to něco pozitivního přineslo.

Děláte na mě dojem, že je pro vás vždy důležité vidět výsledky své práce v praxi. Nebo se pletu?

Aplikovaný výzkum a vývoj různých metod je pro mě naprosto zásadní, ale není to tak, že by mě základní výzkum vůbec nezajímal. Věda je často orientovaná na produkci výsledků, aplikaci. Kdybychom se před šesti lety, kdy vzniklo naše pracoviště, začali věnovat primárně základnímu výzkumu, doteď bychom možná neměli výsledky a pracoviště by už neexistovalo. Základní výzkum v naší oblasti je věc, kterou si dovolíme v okamžiku, kdy fungují ostatní aktivity a pracoviště je nějakým způsobem finančně a personálně zabezpečeno. Právě výzkum psychedelických látek je čistý základní výzkum, který si hýčkám. V další fázi se můžeme dostat i do klinického výzkumu, kam úsilí směřujeme. Není to ale o tom, dát někomu psilocybin a čekat, co se stane. Jde o pochopení mechanismu, jak a proč ty látky působí. Pokud se nám to podaří, posuneme obrovským způsobem vývoj a využití psychedelik dál.

Jak se dotýká vaší výzkumné činnosti koronavirová pandemie?

Ve dvou rovinách. První je horší dostupnost spotřebního materiálu, druhá je klinický výzkum v Národním ústavu duševního zdraví, konkrétně nábor dobrovolníků a práce s nimi. Zkomplikovala se také spolupráce v předávání vzorků, které vyrobíme. Pamatuji si jednu partyzánskou akci, kdy jsem osobně převážel omamné psychotropní látky do Německa, se všemi povoleními z ministerstva zdravotnictví samozřejmě. Měl jsem kvůli pandemickým omezením den na to, abych se dostal na univerzitu v německém Heidelbergu
a zpět. Nakonec se ukázalo, že to není technicky možné, a tak jsme si dali s ředitelem celého ústavu schůzku na pumpě na dálnici, kde jsem mu předával drogy proti podpisu. On pobaveně říkal, že na služební cesty už moc nejezdí a kolegové se mu dost smáli, když před odjezdem hlásil, že cílem jeho služební cesty je převzetí drog na benzince.

Probrali jsme vaši práci na padělaných léčivech, dopingu, psychoaktivních látkách. Je to kompletní profil vaší aktuální činnosti, nebo jsem na něco zapomněl?

Náš výzkum je finančně náročný a mým úkolem je materiálně zajistit pracoviště, což znamená psaní značného množství grantových přihlášek. V roce 2020 nám končily všechny projekty, takže kritické bylo se zamyslet nad budoucností a napsat grantové přihlášky, které by definovaly naše zaměření na dalších pět let. Naštěstí jsme byli úspěšní, takže se budeme věnovat také vývoji senzorů schopných odhalit omamné psychotropní látky v kontejnerech, které se převážejí na lodích. Technicky je to mimořádně komplikované, když jich přijede 40 tisíc a v malé skupince lidí se mají ručně prohledat. Myslíme si, že se dá analytickými metodami ze vzduchu zjistit, zda tam drogy nebo další kontrolované látky jsou. Další projekt jsme získali na monitoring aktuální drogové scény pomocí sběrných boxů. Ty budou instalovány v tanečních klubech a nízkoprahových střediscích typu K center. Do sběrného boxu může uživatel anonymně hodit drogu, my ji zanalyzujeme, zjistíme, jestli tam není něco toxického, nebo zda nejde o úplně novou drogu, kdy podáme hlášení do monitorovacího střediska. Účelem je snížit dopad užívání drog na populaci. K tomu nás čeká ještě několik zajímavých výzkumných spoluprací, například k využití fytokanabinoidů v léčbě glaukomu nebo různých kožních obtíží. Osobně se těším, že letos nebudu muset psát příliš projektových přihlášek a budu se mnohem více soustředit na vědeckou činnost a vedení svých studentů.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Used Lubcricating Oil Analysis by FT-IR: An Overview

Aplikace
| 2024 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření
Průmysl a chemie

Analysis of Elemental Impurities in Anode Materials for Lithium-Ion Secondary Batteries Using the ICPE- 9820

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
MP/ICP-AES
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Materiálová analýza

Robust analysis of a variety of water and wastewater samples according to U.S. EPA Method 6020B (SW-846)

Aplikace
| 2023 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí

High-Throughput Analysis of Additive- Elements and Wear Metals in Lubricants by ICP-OES

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of Arsenic Species in Apple Juice by LC-ICP-MS Analysis

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
HPLC, Speciační analýza, ICP/MS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství
 

Podobné články

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS
Článek | Aplikace

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS

Analytická metoda a nastavení přístrojových parametrů pro prvkovou analýzu různých ropných produktů pomocí Thermo Scientific iCAP RQ ICP-MS a iCAP TQ ICP-MS.
Pragolab
tag
share
more
Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent
Článek | Produkt

Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent

Využijte limitované nabídky na spotřební materiál Agilent.
Altium International
tag
share
more
Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu
Článek | Produkt

Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu

Společnost Shimadzu Corporation nedávno spustila nový e-shop pro spotřební materiál. Sleva 10% na vše. Více než 4000 položek.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
tag
share
more
M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení
Článek | Popularizace

M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení

Situaci ohledně udělení Nobelovy ceny za chemii 2024 ze svého pohledu vysvětluje a popisuje docent Michal H. Kolář z Ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Used Lubcricating Oil Analysis by FT-IR: An Overview

Aplikace
| 2024 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření
Průmysl a chemie

Analysis of Elemental Impurities in Anode Materials for Lithium-Ion Secondary Batteries Using the ICPE- 9820

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
MP/ICP-AES
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Materiálová analýza

Robust analysis of a variety of water and wastewater samples according to U.S. EPA Method 6020B (SW-846)

Aplikace
| 2023 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí

High-Throughput Analysis of Additive- Elements and Wear Metals in Lubricants by ICP-OES

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of Arsenic Species in Apple Juice by LC-ICP-MS Analysis

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
HPLC, Speciační analýza, ICP/MS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství
 

Podobné články

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS
Článek | Aplikace

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS

Analytická metoda a nastavení přístrojových parametrů pro prvkovou analýzu různých ropných produktů pomocí Thermo Scientific iCAP RQ ICP-MS a iCAP TQ ICP-MS.
Pragolab
tag
share
more
Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent
Článek | Produkt

Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent

Využijte limitované nabídky na spotřební materiál Agilent.
Altium International
tag
share
more
Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu
Článek | Produkt

Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu

Společnost Shimadzu Corporation nedávno spustila nový e-shop pro spotřební materiál. Sleva 10% na vše. Více než 4000 položek.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
tag
share
more
M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení
Článek | Popularizace

M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení

Situaci ohledně udělení Nobelovy ceny za chemii 2024 ze svého pohledu vysvětluje a popisuje docent Michal H. Kolář z Ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Used Lubcricating Oil Analysis by FT-IR: An Overview

Aplikace
| 2024 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření
Průmysl a chemie

Analysis of Elemental Impurities in Anode Materials for Lithium-Ion Secondary Batteries Using the ICPE- 9820

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
MP/ICP-AES
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Materiálová analýza

Robust analysis of a variety of water and wastewater samples according to U.S. EPA Method 6020B (SW-846)

Aplikace
| 2023 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí

High-Throughput Analysis of Additive- Elements and Wear Metals in Lubricants by ICP-OES

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of Arsenic Species in Apple Juice by LC-ICP-MS Analysis

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
HPLC, Speciační analýza, ICP/MS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství
 

Podobné články

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS
Článek | Aplikace

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS

Analytická metoda a nastavení přístrojových parametrů pro prvkovou analýzu různých ropných produktů pomocí Thermo Scientific iCAP RQ ICP-MS a iCAP TQ ICP-MS.
Pragolab
tag
share
more
Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent
Článek | Produkt

Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent

Využijte limitované nabídky na spotřební materiál Agilent.
Altium International
tag
share
more
Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu
Článek | Produkt

Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu

Společnost Shimadzu Corporation nedávno spustila nový e-shop pro spotřební materiál. Sleva 10% na vše. Více než 4000 položek.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
tag
share
more
M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení
Článek | Popularizace

M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení

Situaci ohledně udělení Nobelovy ceny za chemii 2024 ze svého pohledu vysvětluje a popisuje docent Michal H. Kolář z Ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Used Lubcricating Oil Analysis by FT-IR: An Overview

Aplikace
| 2024 | Bruker
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Bruker
Zaměření
Průmysl a chemie

Analysis of Elemental Impurities in Anode Materials for Lithium-Ion Secondary Batteries Using the ICPE- 9820

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
MP/ICP-AES
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Materiálová analýza

Robust analysis of a variety of water and wastewater samples according to U.S. EPA Method 6020B (SW-846)

Aplikace
| 2023 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Životní prostředí

High-Throughput Analysis of Additive- Elements and Wear Metals in Lubricants by ICP-OES

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of Arsenic Species in Apple Juice by LC-ICP-MS Analysis

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
HPLC, Speciační analýza, ICP/MS
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství
 

Podobné články

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS
Článek | Aplikace

Analýza stopových prvků v rafinérských produktech pomocí robustního ICP-MS

Analytická metoda a nastavení přístrojových parametrů pro prvkovou analýzu různých ropných produktů pomocí Thermo Scientific iCAP RQ ICP-MS a iCAP TQ ICP-MS.
Pragolab
tag
share
more
Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent
Článek | Produkt

Happy Week 7. -11. října: 35% sleva na produkty spotřebního materiálu značky Agilent

Využijte limitované nabídky na spotřební materiál Agilent.
Altium International
tag
share
more
Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu
Článek | Produkt

Shimadzu spouští nový e-shop pro snadný a rychlý nákup spotřebního materiálu

Společnost Shimadzu Corporation nedávno spustila nový e-shop pro spotřební materiál. Sleva 10% na vše. Více než 4000 položek.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
tag
share
more
M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení
Článek | Popularizace

M. H. Kolář: Nobelova cena pro Bakera, Hassabise a Jumpera není velké překvapení

Situaci ohledně udělení Nobelovy ceny za chemii 2024 ze svého pohledu vysvětluje a popisuje docent Michal H. Kolář z Ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
tag
share
more
Další projekty
GCMS
LCMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.