ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Vědavýzkum.cz
Vědavýzkum.cz
Cílem portálu Vědavýzkum.cz je uveřejňovat relevantní, přehledné a aktuální informace o výzkumu, vývoji a inovacích a navazujících oblastech (ochrana duševního vlastnictví, transfer technologií a znalostí, komercializace, spolupráce s aplikační sférou atd.) pro nejširší cílovou skupinu.
Tagy
Článek
Věda a výzkum
Logo of LinkedIn

Zachrání Čína také ruskou vědu?

Pá, 18.3.2022
| Originální článek z: Vědavýzkum.cz/JT
Mezinárodní izolace bude mít na ruskou vědu drtivé dopady. Nadějí pro ni je ale spolupráce s Čínou.
<p>Pixabay/tookapic: Zachrání Čína také ruskou vědu?</p>

Pixabay/tookapic: Zachrání Čína také ruskou vědu?

Evropské země masově přerušují spolupráci s ruskými vědeckými institucemi. Nově také Evropská asociace univerzit pozastavila členství dvanácti ruským univerzitám kvůli veřejné podpoře ruské války na Ukrajině.

Evropská asociace univerzit (EUA) minulý týden pozastavila členství dvanácti ruským univerzitám, jejichž rektoři podepsali prohlášení, které explicitně podporuje ruské válečné tažení na Ukrajině. Prohlášení veřejně podporuje oficiální kremelská vyjádření o „denacifikaci“ Ukrajiny a volá po podpoře armády a prezidenta Putina. Ve vyjádření také zaznělo, že je „základní povinností“ ruských univerzit „učit své studenty, jak být nejenom patrioty, ale jak mohou usilovat o pomoc své vlasti“.

Tak silné vyjádření podpory ze strany ruských vysokých škol zaskočilo i ty zástupce mezinárodní vědecké komunity, kteří volali po zachování vědeckých vazeb na ruské výzkumníky a tamější vědecké instituce. V reakci na prohlášení EUA pozastavila své členství univerzitám, jejichž představitelé otevřený dopis podepsali. Podle ní je totiž otevřená podpora ruské válečné agrese „v zásadním rozporu“ s evropskými hodnotami, ke kterým se svým členstvím v EUA ruské vysoké školy přihlásily. Podle asociace bude jejich vyloučení trvat tak dlouho, dokud znovu nezačnou jednat v souladu s evropskými hodnotami.

Svým členům přitom doporučila, aby spolupráci s konkrétními univerzitami zvážili případ od případu v souladu s nařízeními a doporučeními národních států a Evropské unie. Zároveň však EUA připomněla, že mnoho ruských akademiků se proti ruské invazi na Ukrajinu vymezilo i za cenu velkého osobního rizika. Největší vědecká petice ruských vědců proti válce zatím nasbírala přes 8 000 podpisů, než musela být kvůli schválení nového zákona zastavena.

Alexandr Nozik, vědec z Moskevského fyzikálně-technického institutu, prohlásil, že podle jeho odhadů se proti válce ostře staví až 90 % ruských akademiků. Podle něj jsou zděšeni aktuálními událostmi. „Zveřejněné prohlášení rektorů je zcela hanebné,“ řekl. Podle něj je ale pravděpodobné, že ho podepsali pod nějakou formou nátlaku. Je dokonce dobře možné, že bylo za rektory prohlášení napsáno, bez jakékoliv formu konzultace s nimi a rektoři se báli cokoliv proti němu namítat.

Dva dny před tímto prohlášením totiž ruští rektoři vydali mnohem mírnější prohlášení, ve kterém volali po tom, aby mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje zůstala otevřená i navzdory aktuálním událostem. Některé ruské univerzity vydaly také individuální prohlášení – rektor Moskevského fyzikálně-technického institutu například na konci února vyzval své kolegy, aby nekomentovali politické dění a zdůraznil důležitost mezinárodní spolupráce. Naproti tomu rektor z Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University vydal oficiální prohlášení, že za konflikt nese zodpovědnost Západ a zopakoval kremelské lživé tvrzení, že Ukrajinci vyvíjeli nukleární bombu.

Evropa končí se spoluprací s Ruskem

V Evropě zatím stále sílí tendence k přerušení veškerých vztahů s ruskými vědeckými institucemi. Aktuálně již 16 zemí Evropské unie kompletně nebo částečně přerušilo či pozastavilo vědecké kontakty s Ruskem, a to včetně Rakouska, Belgie, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Polska, Nizozemska, Slovenska, Slovinska nebo Švédska. K těmto zemím se přidalo Norsko i Kanada a nyní i Švýcarská asociace univerzit doporučila svým členům, aby prověřili svou spolupráci s ruskými institucemi a pozastavili ji.

Evropská komise také pozastavila platbu ruským institucím, které jsou financovány z projektů EU. Evropská unie také podle prohlášení komisařky pro výzkum a vzdělávání Mariyi Gabriel nebude financovat žádné nové projekty, ve kterých by se mělo spolupracovat s libovolnými ruskými institucemi.

Velká Británie dosud nezaujala tak jednoznačný postoj. Asociace Universities UK sice invazi odsoudila, ale vyslovila podporu dalšímu pokračování komunikace mezi britskými a ruskými univerzitami. Nyní se ale objevují zprávy, že i ve Spojeném království sílí potřeba zaujmout tvrdší postoj. Například Nottingham University oznámila, že přeruší a vypoví veškeré vazby s Ruskem, a to včetně ukončení aktuálních projektů. Podobné kroky plánuje také Glasgow University.

Pomoc přichází z Číny

Stále se stupňující ekonomická i politická izolace Ruska bude mít podle odborníků naprosto ničivé dopady na ruskou vědu. Je proto pravděpodobné, že vědecká izolace přinutí ruské výzkumné instituce hledat partnery především v Číně.

Maia Chankseliani, expertka na terciární vzdělávání v post-sovětských státech z University of Oxford, tvrdí, že lze očekávat značné posílení vědecké spolupráce mezi Čínou a Ruskem, protože se bude jednat o mnohem bezpečnější formu spolupráce pro samotné ruské vědce. Je podle ní možné, že ti, kteří budou spolupracovat s někým ze Západu, budou v podezření. Na větším vědeckém sblížení Rusko a Čína ostatně pracovaly i před současnou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. To ukazují i dostupná data. Například počet společných rusko-čínských publikací se mezi lety 2011 a 2020 více než zčtyřnásobil. To je výrazně vyšší tempo, než jakého Rusko dosáhlo v kooperaci s jakoukoliv jinou zemí.

Na druhou stranu, Anatoly Oleksiyenko z University of Hong Kong tvrdí, že přestože lze kvůli ruské válce očekávat zvýšenou míru spolupráce s čínskými vědeckými institucemi, nebude to podle něj tak jednoduché, jak si Rusové představují. „Ruské instituce už dříve usilovaly o pevnější vztahy se svými čínskými protějšky. Ty teď pravděpodobně budou růst dál. Nikoliv ale směrem, kterým by si Rusové přáli. Čína má své vlastní strategické plány a jejich cílem určitě není ruská prosperita,“ vysvětluje Oleksiyenko.

Ruská invaze na Ukrajinu během několika dní překreslila geopolitické mapy světa. Začíná být ale zřejmé, že tyto důsledky se nevyhnou ani výzkumu, vývoji a inovacím. Zatímco dosud vědecká komunita vždy poměrně silně protestovala proti zatažení vědy a vědecké spolupráce do obecnějších politických neshod (jako tomu bylo například v případě brexitu), nyní je reakce vědců – i vzhledem k brutalitě nevyprovokované ruské invaze – velmi odlišná.

Na tuto změnu upozornil i Jan Wöpking, jeden z představitelů skupiny U15, která sdružuje přední německé výzkumné vysoké školy. „Podle mě nyní končí období přehnaně optimistické, mezinárodní verze vědecké diplomacie,“ prohlásil Wöpking. Podle něj je jasné, že různé podoby spolupráce a sdílení budou i na dále pokračovat. Jsou pro vědu totiž naprosto zásadní. „Budeme ale mít takovou spolupráci na globální úrovni, nebo bude existovat v oddělených blocích? Mezi zeměmi, které jsou si politicky blízké?“ Podle něj je tak dost dobře možné, že jsme svědky konce vědecké spolupráce bez hranic.

Zůstává otázkou, nakolik se tyto předpovědi splní. Je ale zřejmé, že věda se i prostřednictvím aktuální krize stala důležitou oblastí geopolitických vztahů se vším, co k tomu patří. A to i v představách samotných vědců.

Vědavýzkum.cz
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
Další projekty
GCMS
LCMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.