ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Forum: magazín Univerzity Karlovy
Reportáže, rozhovory, zprávy o vědeckých projektech a studentských akcích ... Jsme online informační bránou Univerzity Karlovy.
Tagy
Článek
Různé
Logo of LinkedIn

Bojar: ChatGPT funguje jako agregátor internetového dojmu

Ne, 5.5.2024
| Originální článek z: UK Forum/Pavla Hubálková
„ChatGPT a další AI chatboty nelze používat jako vyhledávače nebo zdroj faktických informací...,“ nabádá odborník na umělou inteligenci a strojové učení Ondřej Bojar z Matfyzu UK.
Video placeholder
  • Foto: UK Forum/prg.ai/MidJourney: Bojar: ChatGPT funguje jako agregátor internetového dojmu
  • Video: Center for Language & Speech Processng (CLSP), JHU: Machine Translation -- Ondrej Bojar -- JSALT 2034

„Tento text vygenerovala umělá inteligence.“ Kdyby byla taková poznámka povinná, možná by nás překvapilo, jak často a kde všude bychom se s ní setkávali. Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů – od marketérů přes překladatele až po informatiky. Co se změnilo ve vědě? „Mám pocit, jako by mi vlastně již podruhé ukradli obor,“ říká odborník na umělou inteligenci a strojové učení Ondřej Bojar z Matematicko-fyzikální fakulty UK, který se již od roku 2006 věnuje především strojovým překladům.

„Když se v roce 2013 objevily hluboké neuronové sítě, byla to obrovská revoluce, kdy jsem najednou vše, co jsem uměl, mohl zahodit, protože jsem dostal mnohem lepší nástroj, jak se dobrat blíž ke kýženému výsledku. A nyní nastává druhá revoluce, která sice vychází ze strojového překladu, ale najednou máme k dispozici obrovské množství dalších využití a nejrůznější aplikací,“ vysvětluje docent Bojar. Ale pozor! „Zároveň mě děsí ten poprask, který kolem toho je! Veřejnost, která nezná technické pozadí, jak to vlastně funguje, má často nerealistická očekávání a představy, což pak vede k diskuzím o právech robotů na život či osobnosti umělecké inteligence, a to mě bytostně zvedá ze židle,“ říká odborník MFF UK.

Forum/prg.ai/MidJourney: Bojar: ChatGPT funguje jako agregátor internetového dojmu

Člověk versus umělá inteligence

Kdo udělá lepší zápis ze schůzky? I to je jeden z úkolů, kterým se zabývá tým Ondřeje Bojara. „Charakter mluvené a psané řeči je výrazně jiný, je potřeba s tím při zápisu pracovat. Další výzvou je, co vybírat, protože pro každého mohou být důležité jiné informace,“ popisuje aktuální výzvy, které řeší i v rámci soutěže. „Pravidelným soutěžením vědeckých týmů a sběrem dat se nám pro češtinu podařilo za patnáct let vyřešit otázku strojových překladů textů novinového typu, teď by se nám výzkumnou synergií snad i mnohem rychleji mohlo podařit vyvinout program na tvorbu automatických zápisků,“ doufá Bojar. Jak dopadlo letošní klání? „Porovnávali jsme přesnost, plynulost zápisků velkých jazykových modelů od pěti soutěžních týmů, ChatGPT a lidí. Od posledního ročníku došlo obecně k velkému posunu. Konkrétně například ChatGPT 4 i systémy dvou dalších účastníků se v několika parametrech umístily i nad referenčními zápisky od lidí,“ shrnuje Bojar. Když ale ChatGPT použili k hodnocení jednotlivých výstupů, příliš to nefungovalo: „ChatGPT nehleděl na konkrétní kritéria, jako například adekvátnost vs. gramatická správnost, a vše hodnotilo stejně. Navíc se projevilo, že ChatGPT významně preferuje a nadhodnocuje vlastní výstupy.“

Umělá inteligence není vyhledávač

„Rád se ptám kolegů a studentů, jak AI používají. A málem jsem vyhodil jednoho z doktorandů, když mi řekl, že ji používá jako vyhledávač na fakta. Naštěstí rychle doplnil, že jen na obecně známé a často diskutované informace,“ líčí Bojar. Právě na ně je ChatGPT přeborník, vždyť byl trénován na celém obsahu internetu. „Musíme mít stále na paměti, že se nejedná o tradiční vyhledávač, ale o jazykový model, který další slovo generuje na základě pravděpodobnosti, a tvoří tak věty, které nikdy nemusely existovat,“ varuje Bojar a dodává, že chatboty byly ve druhé fázi natrénovány, aby generovaly texty, jež se lidem mají líbit.

„ChatGPT tak funguje jako fantastický agregátor internetového dojmu na jakékoliv téma, který navíc bude vyjádřen tak, že se nám to bude líbit. A často to budou opravdu skvělé nápady, protože internet je plný obrovského množství chytrých rad a skvělých nápadů, které již někdo dříve vymyslel,“ popisuje docent, jenž sám s oblibou AI nástroje používá.

Znovu ale zdůrazňuje: je zapotřebí myslet na to, že to jsou náhodně generovaná slova, nad kterými není žádná obsahová kontrola. A uvádí příklad, kdy si během prázdnin nechal od ChatGPT poradit, co mají s dětmi dělat na chatě, když prší: „Dalo nám to seznam docela dobrých nápadů, jeden z nich byl, že máme zkusit jednoduché vědecké pokusy. A po doptání jsme dostali konkrétní návody – některé vypadaly neškodně, ale jiné klidně mohly skončit výbuchem… Je potřeba mít na paměti, že to není zkopírovaný návod z ověřeného zdroje, ale statisticky generovaná slova, a protože nejsem chemik, nemám šanci si ověřit správnost.“

Forum/prg.ai/MidJourney: Bojar: ChatGPT funguje jako agregátor internetového dojmu

Made at Matfyz

Překladač CUBBITT

Strojové překladače z Matfyzu od roku 2013 poráží v překladatelské soutěži i velikány jako Google nebo Microsoft. V roce 2018 byl překladač CUBBITT dokonce přesnější a o něco málo plynulejší než profesionální překladatelé. V posledních kolech soutěže již byl sice těsně poražen, ale stále patří k velmi kvalitním překladačům, které je možné pro osobní účely využívat zdarma.

Charles Translator for Ukraine

Krátce po vypuknutí ruské agrese na Ukrajině matfyzácký tým využil předchozích zkušeností a velmi rychle vyvinul česko-ukrajinský překladač. Mobilní aplikace dokonce umí přímo překládat i mluvené slovo. Letos také ve spolupráci s nakladatelstvím Fraus zahájili projekt podpořený TAČR, který se zabývá počítačovým překladem vícejazyčných výukových materiálů pro ZŠ a SŠ.

Diskrétní překlad

Dalším konkrétním výstupem je i rozšíření Firefoxu, které po stažení pracuje lokálně na konkrétním počítači a na rozdíl od běžných internetových překladačů nesdílí žádná data o tom, co překládáte. Aktuálně ho používá přes tři sta tisíc uživatelů, včetně řady úřadů a firem.

Nasedněte do AI šinkansenu

Ačkoliv se může i zdát, že umělá inteligence si umí poradit takřka se vším, je to iluze. Její limitace si podle Ondřeje Bojara můžete nejlépe otestovat konkrétními otázkami z vašeho oboru. „Když se zeptám na nějakou obecnou věc, dostanu uspokojivé vysvětlení. Ovšem jakmile se ponořím do tématu hlouběji, okamžitě se začnou objevovat logické i faktické chyby,“ říká. Jako argument neobstojí ani nejrůznější hádanky, které umělá inteligence zdánlivě dobře vyřeší: „Vývojáři neustále pracují na vylepšení a ty nejčastěji kladené otázky a úkoly prostě dotrénují. A při vší úctě: jako lidé si často myslíme, jak jsme kreativní a nápadití, ale ve většině případů stejnou věc již někdy někdo vymyslel a zkusil.“

Přesto Ondřej Bojar radí a apeluje: „Každý, kdo si dnes chce udržet práci, má povinnost zkoušet AI pro své pracovní úlohy a ověřovat, kde by mu mohla pomáhat a ušetřit čas – a kde je ještě jako člověk nenahraditelný. Jinak totiž riskuje, že stále pojede na šlapacím kole, ale lidé okolo už přesedají na vlak. Nenechte si ho ujet a svezte se alespoň jednu stanici.“

Doc. RNDr. Ondřej Bojar, Ph. D.

Zabývá se strojovým překladem na Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK, známým pod zkratkou ÚFAL. Je jedním z iniciátorů spolku prg.ai, který chce z Prahy udělat světové centrum umělé inteligence. Má bohaté zahraniční zkušenosti, rok například strávil na University of Melbourne v Austrálii a jinde.

Forum: magazín Univerzity Karlovy
 

Mohlo by Vás zajímat

FTIR Series and Infrared/Raman Microscope Accessories

Brožury a specifikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, RAMAN Spektrometrie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

For TOC Analyzers Shimadzu 40 mL Vial LE

Ostatní
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
TOC, Spotřební materiál
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Transmission Measurements of Solid Samples at Variable Angles of Incidence by UV-Vis

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
UV–VIS Spektrofotometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Materiálová analýza

Utilizing hyphenated EC-Raman to study a model system

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
RAMAN Spektrometrie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

SHIMADZU: Pololetní události – Příležitosti k setkání s Vámi

Srdečně Vás zveme na řadu událostí, které se budou konat v květnu a červnu s účastí spol. SHIMADZU, která představí novinky v oblasti analytických přístrojů.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
more

Článek | Nejbližší akce

LABOREXPO & PROCESEXPO 2024 (doprovodný odborný program)

Hlavní částí doprovodného programu veletrhu bude dvoudenní program odborných a produktových prezentací, které představí konkrétní aplikace, novinky a trendy v laboratorní a analytické technice.
LabRulez
more

Článek | Produkt

Představení nového ICP‑MS 7900: jedinečná technologie a výkon

Hledáte technicky nejdokonalejší single kvadrupólový systém na trhu? Absolutně nejvýkonnější Agilent 7900 ICP-MS.
Altium International
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Analýza rozličných látek v kultivačním médiu

Zveme Vás na přednášku Ing. Minh Hang Ungermann (Shimadzu, Bene Meat Technologies) s názvem Analýza rozličných látek v kultivačním médiu, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

FTIR Series and Infrared/Raman Microscope Accessories

Brožury a specifikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, RAMAN Spektrometrie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

For TOC Analyzers Shimadzu 40 mL Vial LE

Ostatní
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
TOC, Spotřební materiál
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Transmission Measurements of Solid Samples at Variable Angles of Incidence by UV-Vis

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
UV–VIS Spektrofotometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Materiálová analýza

Utilizing hyphenated EC-Raman to study a model system

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
RAMAN Spektrometrie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

SHIMADZU: Pololetní události – Příležitosti k setkání s Vámi

Srdečně Vás zveme na řadu událostí, které se budou konat v květnu a červnu s účastí spol. SHIMADZU, která představí novinky v oblasti analytických přístrojů.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
more

Článek | Nejbližší akce

LABOREXPO & PROCESEXPO 2024 (doprovodný odborný program)

Hlavní částí doprovodného programu veletrhu bude dvoudenní program odborných a produktových prezentací, které představí konkrétní aplikace, novinky a trendy v laboratorní a analytické technice.
LabRulez
more

Článek | Produkt

Představení nového ICP‑MS 7900: jedinečná technologie a výkon

Hledáte technicky nejdokonalejší single kvadrupólový systém na trhu? Absolutně nejvýkonnější Agilent 7900 ICP-MS.
Altium International
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Analýza rozličných látek v kultivačním médiu

Zveme Vás na přednášku Ing. Minh Hang Ungermann (Shimadzu, Bene Meat Technologies) s názvem Analýza rozličných látek v kultivačním médiu, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

FTIR Series and Infrared/Raman Microscope Accessories

Brožury a specifikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, RAMAN Spektrometrie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

For TOC Analyzers Shimadzu 40 mL Vial LE

Ostatní
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
TOC, Spotřební materiál
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Transmission Measurements of Solid Samples at Variable Angles of Incidence by UV-Vis

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
UV–VIS Spektrofotometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Materiálová analýza

Utilizing hyphenated EC-Raman to study a model system

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
RAMAN Spektrometrie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

SHIMADZU: Pololetní události – Příležitosti k setkání s Vámi

Srdečně Vás zveme na řadu událostí, které se budou konat v květnu a červnu s účastí spol. SHIMADZU, která představí novinky v oblasti analytických přístrojů.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
more

Článek | Nejbližší akce

LABOREXPO & PROCESEXPO 2024 (doprovodný odborný program)

Hlavní částí doprovodného programu veletrhu bude dvoudenní program odborných a produktových prezentací, které představí konkrétní aplikace, novinky a trendy v laboratorní a analytické technice.
LabRulez
more

Článek | Produkt

Představení nového ICP‑MS 7900: jedinečná technologie a výkon

Hledáte technicky nejdokonalejší single kvadrupólový systém na trhu? Absolutně nejvýkonnější Agilent 7900 ICP-MS.
Altium International
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Analýza rozličných látek v kultivačním médiu

Zveme Vás na přednášku Ing. Minh Hang Ungermann (Shimadzu, Bene Meat Technologies) s názvem Analýza rozličných látek v kultivačním médiu, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

FTIR Series and Infrared/Raman Microscope Accessories

Brožury a specifikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, RAMAN Spektrometrie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

For TOC Analyzers Shimadzu 40 mL Vial LE

Ostatní
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
TOC, Spotřební materiál
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Transmission Measurements of Solid Samples at Variable Angles of Incidence by UV-Vis

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
UV–VIS Spektrofotometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Materiálová analýza

Utilizing hyphenated EC-Raman to study a model system

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
RAMAN Spektrometrie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

SHIMADZU: Pololetní události – Příležitosti k setkání s Vámi

Srdečně Vás zveme na řadu událostí, které se budou konat v květnu a červnu s účastí spol. SHIMADZU, která představí novinky v oblasti analytických přístrojů.
SHIMADZU Handels GmbH - organizační složka
more

Článek | Nejbližší akce

LABOREXPO & PROCESEXPO 2024 (doprovodný odborný program)

Hlavní částí doprovodného programu veletrhu bude dvoudenní program odborných a produktových prezentací, které představí konkrétní aplikace, novinky a trendy v laboratorní a analytické technice.
LabRulez
more

Článek | Produkt

Představení nového ICP‑MS 7900: jedinečná technologie a výkon

Hledáte technicky nejdokonalejší single kvadrupólový systém na trhu? Absolutně nejvýkonnější Agilent 7900 ICP-MS.
Altium International
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Analýza rozličných látek v kultivačním médiu

Zveme Vás na přednášku Ing. Minh Hang Ungermann (Shimadzu, Bene Meat Technologies) s názvem Analýza rozličných látek v kultivačním médiu, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.