Přednáška LABOREXPO 2024: Přišel, viděl, neodešel: Jak tvoříme a podporujeme zájemce o chemii
- Foto: LabRulez: Přednáška LABOREXPO 2024: Přišel, viděl, neodešel: Jak tvoříme a podporujeme zájemce o chemii
Letošní ročník veletrhu LABOREXPO 2024 se blíží a kromě návštěvy stánků je možné se zúčastnit dvoudenního programu odborných a produktových prezentací.
Zveme Vás na přednášku Ing. Květoslavy Stejskalové, CSc. (ÚFCH JH) s názvem Přišel, viděl, neodešel: Jak tvoříme a podporujeme zájemce o chemii, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 12:30 - 12:50 hod.
- Název přednášky: Přišel, viděl, neodešel: Jak tvoříme a podporujeme zájemce o chemii
- Přednášející: Ing. Květoslava Stejskalová, CSc. (Vzdělávací tým PEXED v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i.)
- Místo: Otevřený prostor konferenčního sálu č. 7 ve vstupní hale I
- Termín: 12:30 - 12:50 (6. 6. 2024)
ABSTRAKT
- Klíčová slova: vzdělávání v chemii, žák ZŠ a SŠ, talentovaný zájemce, stáž, letní škola, kariéra
Pracuji na jednom z padesátky pracovišť Akademie věd ČR, které se systematicky a intenzivně vedle vědy a výzkumu více než 15 let věnuje vzdělávání zájemců o přírodní vědy (1). Systematicky a intenzivně znamená, že naše programy probíhají několikrát týdně a jsou zacíleny na širokou skupinu zájemců, počínaje předškoláky MŠ, přes žáky ZŠ, studenty SŠ a VŠ až po širokou veřejnost. Přidanou hodnotou našich aktivit je, že programy na sebe navazují, a tak když pedagog se svými žáky jednou přijede, má možnost navazovat dalšími programy a u zájemců stále rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti.
Jakými programy vytváříme zájemce o chemii? Program pro předškoláky je pojatý jako chemické divadlo a za necelou hodinu dětem představí, kdo je vědec, a formou pokusů ozřejmí i podstavu některých reakcí, jež nás obklopují. Na program pro předškoláky navazuje obdobný program pro žáky 1. stupně ZŠ, který bývá doplněn již interaktivním workshopem, kdy si žáci určité dovednosti vyzkouší v naší EDU laboratoři s pomůckami. Od páté třídy již program zahrnuje téměř desítku různých workshopů objasňujících řadu zákonitostí v chemii či fyzice a interaktivita v experimentování posune žáky tvořící ve dvojicích o kus dál. Již tam se často objeví skuteční zájemci o přírodovědné obory, kteří svůj zájem rozvíjí mimo výuku v různých kroužcích či kurzech ve škole či jiných institucích a často právě u nás. Neboť několik let pořádáme např. sobotní kurzy či kroužky pro zájemce o chemii. Ročně takto pracujeme asi s 50 dětmi, kdy žák u nás stráví přibližně 20-25 hodin za celý rok a experimentováním v EDU laboratoři projde desítku různých témat pod dohlednem lektorů, což jsou naši SŠ a VŠ stážisté.
Spolupráce se středními školami je rovněž dlouholetá a intenzivní. S některými školami dokonce píšeme a potom řešíme společně různé vzdělávací projekty. Základními programy jsou přednášky, exkurze, workshopy a ukázky praktických měření v laboratoři. Zájemci, kteří se často po návštěvě takového klasického programu u nás „najdou“, ve vybrané laboratoři pak absolvují svou roční či dlouhodobější stáž, kterou obhajují v různých soutěžích (např. SOČ). Často ve
spolupráci s našimi vědci pokračují potom i jako vysokoškoláci. Některé stáže realizujeme již od roku 2005 v projektu Otevřená věda AV ČR. Práci s talentovanými studenty, tedy těmi, co mají nejen talent, ale i neutuchající zvídavost, píli a vytrvalost, pracujeme i v dalších našich projektech, kde s podporou grantů (MŠMT - program podpory nadaných žáků ZŠ a SŠ) můžeme pak realizovat i prázdninové letní školy či další kurzy.
- http://www.3nastroje.cz