Lenka Švecová "Proč a jak je nutné recyklovat tzv. kritické kovy?" Oslavy 65 let VŠCHT
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Separace kovů vzácných zemin z NiMH akumulátorů za účelem recyklace metodami šetrnými k životnímu prostředí – aneb proč a jak je nutné recyklovat tzv. kritické kovy?
Lenka Švecová, absolventka fakulty technologie ochrany prostředí, působí již 9 let jako odborná asistentka na univerzitě ve francouzském Grenoblu. V rámci své výzkumné činnosti se věnuje vývoji a optimalizaci separačních metod v rámci hydrometalurgického recyklovaní kovů a jejich sloučenin. Spolu se svými kolegy pracuje na vývoji nových, k životnímu prostředí šetrných, separačních metod (vyluhování za pokojových teplot, iontová výměna, kapalinová extrakce) a také na způsobu hodnocení dopadu těchto metod na životní prostředí za využití metodiky analýzy životního cyklu.
V současných projektech se zaměřuje především na kapalinovou extrakci za využití nových rozpouštědel tzv. iontových kapalin. Tyto organické sloučeniny mají ambici nahradit v současné době hojně používaná toxická těkavá organická rozpouštědla. Jedním z takových projektů je evropský projekt BatreAres (= Battery Recycling – Achieving Rare Earth Separation) zaměřený na selektivní separaci kovů vzácných zemin z nikl-metalhydridových baterií.
Prozatímní a velmi slibné výsledky tohoto projektu budou v rámci této přednášky uvedeny do širších souvislostí:
- proč jsou kovy považovány za neobnovitelné zdroje a jakými zásobami v současné době lidstvo disponuje,
- co je nutné udělat proto, aby nám tyto zásoby co nejdéle vydržely,
- které kovy jsou považovány za tzv. kritické kovy a jakým způsobem může lidstvo jejich recyklací přispět k trvale udržitelnému rozvoji planety.