Soutěž "O cenu Karla Štulíka 2021"
VŠCHT Praha/20. ročník/2017/PřF JČU: prof. Barek o prof. Karlu Štulíkovi
Soutěž pořádá Ústav analytické chemie VŠCHT Praha spolu s Odbornou skupinou analytické chemie České společnosti chemické.
Soutěž je určena pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů. První tři vítězná místa budou odměněna finanční částkou.
ON-LINE
Z důvodu nepředvídatelné epidemiologické situace bude soutěž probíhat distančně, přes prostředky elektronické komunikace.
Členové komise a organizačního výboru
- prof. Ing. Oto Mestek, CSc.
- Ing. Martin Člupek, Ph.D.
- Ing. Antonín Kaňa, Ph.D.
- doc. Ing. et RNDr. Pavel Řezanka, Ph.D.
Historie
Tato tradiční soutěž, v minulosti známá též jako soutěž O cenu firmy Merck, probíhá každoročně na přelomu ledna a února. Účastní se jí studenti bakalářských a magisterských studijních programů.
V roce 2015 došlo k přejmenování na soutěž "O cenu Karla Štulíka".
Kdo byl Karel Štulík?
prof. Ing. Karel Štulík, DrSc. byl dlouholetý pracovník Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a jedna z jejích nejvýznamnějších osobností v jejím polistopadovém období.
Prof. Štulík se narodil 13. února 1941 v Kolíně. Své mládí strávil v Kouřimi, kde oba jeho rodiče učili na základní škole. V roce 1963 absolvoval s vyznamenáním Fakultu technické a jaderné fyziky ČVUT v Praze, specializaci Fyzikální a jaderná chemie. Vědeckou hodnost CSc. v oboru analytické chemie získal v roce 1967 na Polarografickém ústavu ČSAV a hodnost DrSc. v roce 1990 na Univerzitě Karlově v Praze.
Od roku 1967, s přerušením v letech 1968-69, byl zaměstnancem fakulty, nejprve jako vědecký pracovník, od r. 1990 jako docent analytické chemie. Profesorem analytické chemie byl jmenován v roce 1991. Od 1.3.1990 do konce února 1997 byl vedoucím katedry analytické chemie, v letech 1997-2003 byl děkanem fakulty, v letech 1992-2000 působil jako předseda Grantové agentury České republiky a od 1.9.2003 do konce února 2006 opět vedl katedru analytické chemie. V letech 1968 a 1969 působil pedagogicky na University of Strathclyde, Glasgow, v letech 1988 a 1989 jako hostující profesor na Univerzitě v Padově.
Hlavními předměty jeho odborného zájmu byla elektroanalytická chemie, vysokoúčinné separace, sensory, aplikace moderních analytických metod na složky životního prostředí, biologii a lékařství a některé obecné otázky analytické chemie.
Publikoval více než 300 vědeckých prací, většinou v mezinárodních časopisech, 5 monografií v češtině, angličtině, ruštině a čínštině (biamperometrické titrace, iontově selektivní elektrody, elektrochemická rozpouštěcí analýza, elektrochemická detekce v proudících kapalinách), skripta a učebnice analytické chemie jak pro vysokoškoláky, tak středoškoláky. Aktivně se účastnil více než 100 vědeckých setkání a přednesl více než 30 vyžádaných přednášek v Evropě, USA, Japonsku a Číně. Podílel se na organizaci řady mezinárodních konferencí. Byl školitelem více než 60 diplomantů a 30 doktorandů.
Byl členem řady vědeckých rad a edičních rad několika mezinárodních časopisů v oboru analytické chemie, členem Učené společnosti ČR, zakládajícím členem Inženýrské Akademie ČR, Fellow of Royal Society of Chemistry, Velká Británie. Byl mimořádně aktivním zástupcem české chemické komunity v orgánech IUPAC, FECS a UNESCO. Obdržel řadu ocenění, jak v akademické, tak praktické sféře. Více než 20 let aktivně působil v hlavním výboru České společnosti chemické a v její odborné skupině analytické chemie.
Sponzoři soutěže
- ANALYTIKA, spol. s r.o.
- Skalar s r.o.
- HELAGO-CZ s. r. o.
- MERCK, s. r. o.
- NICOLET CZ, s. r. o.
- WATERS
- METROHM ČR, s. r. o.
- Spektroskopická společnost Jana Marka Marci, o.s.
Partneři soutěže
- Česká společnost chemická
- Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova
- Přírodovědecká fakulta, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
- Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
- Fakulta chemické technologie, VŠCHT Praha
- Fakulta chemicko inženýrská, VŠCHT Praha
- Přírodovědecká fakulta, Masarykova Univerzita Brno
- Mendelova Univerzita v Brně
- Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, UK
- Univerzita Pardubice
- Ostravská univerzita
- Slovenská technická univerzita v Bratislave