Projekt, který propojí forenzní pracoviště
Pixabay/Emilian Danaila: Projekt, který propojí forenzní pracoviště
Laboratoř forenzní analýzy biologicky aktivních látek (BAFA) získala ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem a Celně technickou laboratoří projekt „Pharmacrime“, který bude řešen v rámci výzvy bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra. Získané prostředky alokované pro VŠCHT ve výši 34 milionů korun jsou mimo jiné určeny k pořízení špičkového analytického přístrojového vybavení a umožní řešitelskému týmu pětiletý výzkum problematiky padělání léčivých přípravků v internetovém prostředí a tzv. darknetu. Projekt navazuje na dřívější spolupráci forenzního pracoviště VŠCHT s Policií ČR a Celní správou při odhalování padělaných léčivých přípravků a přípravků s anabolickým a hormonálním účinkem.
Na VŠCHT bude řešitelský tým ve spolupráci s oběmi pracovišti vyvíjet metody stanovení nových anabolických steroidů, látek ze skupiny tzv. prohormonů, kam patří různá sekretagoga ghrelinu, růstového hormonu a jeho peptidových fragmentů. Tyto přípravky se na internetu tváří jako legální potravinové doplňky, nicméně často obsahují zakázané dopingové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem.
Na trhu se však vyskytuje i celá řada padělaných léčivých přípravků, které je někdy obtížné od originálního přípravku rozpoznat, mohou však obsahovat látky jiné než výrobcem deklarované s rizikem poškození zdraví jejich uživatelů. Na získání projektu má také podíl účinná mezifakultní spolupráce řady dalších ústavů. S výhodou tak bude možné kombinovat širokou paletu analytických metod a syntetizovat komerčně nedostupné analytické standardy včetně jejich izotopicky značených analog. Vytvořená databáze analytických standardů s validovanými metodami jejich stanovení bude zařazena do forenzní praxe.
Výsledky projektu zvýší povědomí o problematice padělání léčivých přípravků a rizicích potravinových doplňků stravy s obsahem hormonálních přípravků. Monitoring trhu v prostředí internetu a darknetu bude mimo jiné sloužit jako podklad ke změně legislativy v problematice padělání léčivých přípravků a prohloubí spolupráci VŠCHT s forenzními pracovišti a dalšími regulačními institucemi.
Doplňující informace k projektu
Projekt je zaměřen na aktuální trend zneužívání látek ze skupiny prohormonů, růstových hormonů, nových anabolických steroidů a padělků léčiv. Jeho cílem je monitoringem získat data o nabízených preparátech na internetu/darknetu (nutný vývoj specializovaných SW pro tyto potřeby), navrhnout podklady pro novelu NŘV č.454/2009 Sb. Vyvinout efektivní metody pro rozpoznání padělků (IČ, Raman, MS, ELISA, LFIA, ECD a ROA), identifikaci/kvantifikaci jejich obsahu (správná látka/množství) a vyvinuté validované metodiky certifikovat (pro účely aplikačního garanta). Komerčně nedostupné analytické standardy látek budou připraveny (izolace/syntéza), charakterizovány (IČ, Raman, MS, NMR) a založeny do databáze.
Cíle projektu:
- Monitoring trhu s doplňky stravy pro sportovce s prohormony na internetu a darknetu
- Kontrolní nákupy podezřelých přípravků za účelem identifikace obsažených látek, jejich izolace a tvorby fyzické knihovny analytických standardů
- Vývoj certifikovaných metod stanovení vybraných hormonálních přípravků pomocí LC/MS
- Vývoj nových imunochemických metod ke stanovení zneužívaných fragmentů růstového hormonu a ghrelinu
- Vývoj a testování metody elektronového cirkulárního dichroismu (ECD) jako nového nástroje pro rychlou identifikaci chirálních léčiv a přípravků, včetně jejich padělků.
- Příprava podkladů k novelizaci Nařízení vlády č.454/2009 Sb.