Indiáni a alkohol
Pixabay: kalhh
S tímto názorem ovšem všichni archeologové nesouhlasí. Důvodem je skutečnost, že kvasinky potřebné pro výrobu alkoholu jsou prakticky všudypřítomné. Indiánský kmen Tarahumara, žijící nedaleko, na severu Mexika, byl s kvasnými procesy dobře obeznámen. Tito indiáni fermentací kukuřičných klasů vyráběli - a stále vyrábějí - nápoj podobný pivu, pojmenovaný tiswin.
Glenna Dean spolu s kolegou Tedem Borekem ze Sandia National Laboratories se domnívají, že indiáni z Nového Mexika, Arizony, Utahu a Colorada dělali to samé. Svou hypotézu testovali na sbírce džbánků. Mezi nimi byly jak nádoby, ve kterých si vědci sami připravili nápoj tiswin, tak džbánky indiánů Tarahumara a 800 let staré nádoby z puebel Nového Mexika.
Český rozhlas: Randy Montoya: Ted Borek ve své laboratoři
Při mírném zahřátí se z nádob začaly uvolňovat páry, které vědci analyzovali pomocí plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie. Zjistili, že chemické složení plynů ze všech testovaných nádob si je nápadně podobné a džbánky z puebel tudíž alkohol v minulosti skutečně obsahovaly. Otázkou ovšem je, jestli jej indiáni vyráběli záměrně - obsah džbánků totiž mohl zkvasit i čistě náhodou. Glenna Dean a Ted Borek proto podle zprávy ze Sandia National Laboratories budou ve svém výzkumu pokračovat.