70. narozeniny profesora Ivana Holoubka
RECETOX: 70. narozeniny profesora Ivana Holoubka
Ivan v RECETOX působil od počátku založení centra (jako Katedry ochrany a tvorby životního prostředí) a v letech 1990−2013 jej vedl.
Ráda bych připomněla téměř 40 let působení ve výuce a školení na národní i mezinárodní úrovni a na vychování několika generací současných předních českých, slovenských, ale také středo a východoevropských odborníků. Předával a i nadále předává své znalosti z oblasti chemického znečištění prostředí, rizika a dopady s tím spojené a tři dekády na Masarykově univerzitě učí předměty věnované problematice osudu perzistentních organických polutantů a analýze ekologických rizik spojených s jejich přítomností v prostředí. V roce 2005 také založil týdenní Mezinárodní letní školu RECETOX o toxických látkách v prostředí, kterou do roku 2020 prošlo více než 550 odborníků z téměř 80 zemí světa.
Ivan, ve spolupráci s kolegy z RECETOX a Univerzity v Lancasteru, také pomohl založit monitorovací sítě sledování POPs v ovzduší (MONET), které fungují již téměř dvacet let v ČR, Evropě i Africe. Stál u zrodu vybudování profesní sítě více než 150 českých a slovenských odborníků na toxické látky z různých oblastí (prostředí, zdraví, průmysl, technologie) a také vytvoření podpůrného mostu mezi vědou a státní správou v ČR - Národního centra pro toxické látky (2005) a i celosvětově - Regionálního centra Stockholmské úmluvy (2007) a do roku 2012 stál v jejich čele. I na celosvětové úrovni přispíval k budování odborných sítí a znalostí, ať už ve Výboru pro hodnocení perzistentních organických polutantů (2001-2009), skupině pro monitoring POPs (2007-2012), výboru pro hodnocení účinnosti úmluvy (2014-15) či v expertní skupině pro PCB anebo Expertní skupině pro nejlepší dostupné technologie a procesy, BAT-BEP (2009-dosud).
Ve spolupráci s mezinárodními organizacemi OSN - Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), Organizací OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO) a Programem OSN pro rozvoj (UNDP) se podílel na zmapování stavu, použití a znečištění souvisejícího s POPs ve více než 50 zemích světa a dlouhodobě působil například v Turecku, Moldavsku, Arménii a na Ukrajině. Během desítek projektů a stovek seminářů školil na celém světě odborníky z praxe, průmyslu, legislativy, ale také ze státních správ - o tom, jak zmapovat zdroje znečištění, vylepšit technologie zpracováni či odstraňování POPs z ovzduší, vody či odpadů, ale také jak pochopit rizika toxických látek a jakými opatřeními je účinně snižovat. Připravil, připomínkoval či recenzoval desítky národních inventur o POPs po celém světě a v ČR stál za přípravou prvního Národního implementačního plánu Stockolmské úmluvy (2005), za regionální zprávou o POPs monitoringu ve střední a východní Evropě (2008) a významnou měrou se podílel na dalším vývoji na národní i regionální (OSN region střední a východní Evropy) úrovni v oblasti monitoringu a nakládání s POPs v dalších letech a činí tak dosud.
Za všechny z Národního centra pro toxické látky a Regionálního centra Stockholmské úmluvy bych ráda popřála Ivanovi k narozeninám pevné zdraví, hodně energie a dobré nálady a těším se na další pokračování naší spolupráce a šíření dobrého jména a znalostí České republiky po celém světě.
*POPs - člověkem vyrobených organických látek, které jsou v přírodě velmi odolné, přenášejí se prostředím na velké vzdálenosti a mají také bohužel negativní dopad na člověka a prostředí kvůli toxicitě a účinkům, které mohou vyvolat.