ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Logo of TwitterLogo of FacebookLogo of LinkedIn
Tagy
Výzkumná instituce
Vysoká škola/Univerzita
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí

Naše hlavní činnost zahrnuje sledování toxických látek v prostředí, výrobcích i lidských tkáních a hodnocení jejich toxikologických a ekotoxikologických účinků, souvisejících rizik a zdravotních dopadů; vývoj nových vzorkovacích i analytických technik; vývoj nových chemických nástrojů a metodik, biotechnologií i softwarových nástrojů. Naše výzkumné aktivity pružně reagují na nové výzvy týkající se nejen sledování kontaminace prostředí a expozice obyvatelstva toxickým látkám, ale i návrhů preventivních a legislativních opatření,vhodných intervencí a managementu chemických látek.

V zájmu ochrany lidského zdraví a ekosystémů před účinky toxických látek spolupracujeme s řadou průmyslových partnerů a prostřednictvím našeho Národního centra pro toxické látky a Regionálního centra pro budování environmentálních kapacit podporujeme Českou republiku, další země v Evropě i Africe, a mezinárodní instituce v regionu při naplňování mezinárodních smluv a dohod k ochraně lidského zdraví a životního prostředí.

Součástí našeho centra je také výzkumná infrastruktura RECETOX RI, která je centralizovaným pracovištěm pro realizaci interdisciplinárních výzkumných projektů. Jednotlivá pracoviště výzkumné infrastruktury provádějí analýzy širokého spektra antropogenních a přírodních látek a toxinů v environmentálních nebo biologických matricích, dlouhodobé environmentální a populační studie a vývoj komplexních softwarových nástrojů pro správu, analýzu, interpretaci a vizualizaci dostupných dat.

RECETOX poskytuje multidisciplinární vzdělání v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech v oborech životního prostředí a zdraví, matematické biologie a biomedicíny.

RECETOX v číslech

„Naší vizí je stát se mezinárodně uznávaným centrem excelence, které podporuje a realizuje výuku a výzkum zaměřený na odhalování úlohy faktorů životního prostředí v působení na lidské zdraví, stárnutí a blahobyt; rozvíjí inovativní přístupy k ochraně životního prostředí a zdraví; a vyvíjí nástroje sloužící pro prevenci, diagnostiku a intervenční účely.“

Prof. Jana Klánová ředitelka RECETOX

Věda a výzkum

Výzkumná činnost centra se zaměřuje na studium vztahů mezi chemickými látkami, prostředím, biologickými systémy a lidským zdravím, včetně sledování jejich důsledků na místní, regionální a globální úrovni.

Výzkumné aktivity jsou realizovány ve výzkumných skupinách, které jsou sdruženy do pěti výzkumných programů.

Dlouhodobou vizí centra RECETOX je stát se světovou špičkou ve výzkumu environmentálních a dalších faktorů (tzv. exposom) působících na zdraví, život a stárnutí člověka, přispívající k vývoji inovativních přístupů k ochraně životního prostředí a zdraví, a nástrojů pro prevenci, diagnostiku a řešení souvisejících problémů.

Cílem centra RECETOX je přispívat k vědecké spolupráci v oblasti výzkumu životního prostředí a zdraví v rámci Evropského výzkumného prostoru, odstranit nejednotnost existujících dat o životním prostředí a zdraví v Evropě a umožnit efektivnější využívání dostupných dat a znalostí pro zlepšení hodnocení a řízení rizik, chemického managementu, tvorby a úpravy regulace a legislativy založené na důkazech a datech a tvorby politik v nejrůznějších odvětvích pro lepší ochranu zdraví.

RECETOX podporuje rozvoj inovačních politik v oblasti zdraví, poskytování kvalitnější zdravotní péče a zároveň posílení průmyslové konkurenceschopnosti vývojem nových biomarkerů expozice, účinků a citlivosti, zlepšených analytických technik, přístupů k modelování a softwarových nástrojů s hlavním cílem minimalizovat dopad nemocí souvisejících s expozicí populací toxickým látkám v životním prostředí, snížení budoucích zdravotních nákladů souvisejících s chronickými stavy a zlepšení zdraví a blahobytu evropských občanů.

Výuka na RECETOXu

RECETOX poskytuje vzdělání v zajímavých studijních programech na pomezí biologie, chemie, epidemiologie, environmentálních věd, matematiky, statistiky a informatiky. Takové vzdělání zajišťuje absolventům široké uplatnění ve státních institucích, soukromých firmách i ve výzkumu, flexibilitu a konkurenceschopnost.

2 nové studijní programy

Od školního roku 2018/2019 se studenti mohou hlásit do nových studijních programů vycházejících z dlouholetých zkušeností RECETOXu s VŠ výukou a také ze společenské, vědecké a firemní poptávky po specificky vzdělaných odbornících.

500+ absolventů

Za dobu existence výzkumného centra RECETOX absolvovalo námi zajišťované studijní programy více než 500 bakalářských, magisterských a doktorských studentů. Další desítky zpracovávají na RECETOXu své bakalářské, diplomové a disertační práce v současné době.

Moderní zázemí

Výuka probíhá ve špičkově vybavené výzkumné infrastruktuře centra, ve kterém působí přes 170 výzkumných pracovníků pracujících ve více než 20 výzkumných skupinách. Centrum disponuje 50 moderními laboratořemi o ploše 4000 m2, speciálními akreditovanými laboratořemi a v současnosti budovanou biobankou.

Pro uživatele

Výzkumná infrastruktura RECETOX nabízí své kapacity a služby vědecké komunitě, a to jak interním, tak externím uživatelům. Uživatelé z akademické sféry a výzkumných organizací mohou požádat o přístup k infrastruktuře v rámci projektu „Open Access“, který pokrývá většinu souvisejících výdajů a poskytuje přístup na základě otevřené soutěže.

Uživatelé z průmyslové a komerční sféry jsou také vítáni, a to i přes to, že nemohou využít přístupu k infrastruktuře hrazeného z výše uvedeného projektu.

 

Novinky

Toggle

Článek | Životní prostředí

Nový výzkum odhalil, že směsi pesticidů jsou v životním prostředí velmi rozšířené, a vyzývá k posílení regulačních opatření

Studie projektu SPRINT, financovaného EU Horizon, odhalila rozšíření pesticidů v zemědělském i obytném prostředí, což ohrožuje životní prostředí i lidské zdraví. Vyžaduje naléhavé regulační kroky od orgánů EU.
Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
more

Článek | Osobnosti

Environmentální chemik Branislav Vrana: Na první konferenci do Švýcarska jsem jel starou felicií

Proč se rozhodl vycestovat do zahraničí? A kdy ho naopak napadlo vrátit se zpět? Přečtěte si příběh Branislava Vrana – vědce, dobrodruha a nadšeného historika.
Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
more
 

Píše se o nás

Toggle

Článek | Životní prostředí

Zdravější prostředí pro malé obce díky výzkumu v RECETOXU

Měřením kvality ovzduší na osmi místech Jihomoravského kraje se zabývá projekt AIRSENS a výzkumný tým vedoucího řešitele Pavla Čupra. Projekt se právě vyhodnocuje v laboratořích RECETOXU.
Masarykova univerzita
more

Článek | Různé

V italské laboratoři analyzovala mateřské mléko

Přinášíme rozhovor s doktorandkou MUNI Eliškou Pivrncovou, která se věnuje vývoji mikrobiomu u kojenců.
Masarykova univerzita
more
 

Mohlo by Vás zajímat

OMNIS NIRS

Brožury a specifikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie, Software
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Ostatní

Improved Lab Efficiency with the Agilent 18-Cell Changer Accessory

Technické články
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
UV–VIS Spektrofotometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

Measuring Metals in Airborne Particulate Matter (PM2.5) by ICP-MS

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí

Identification of Dairy and Plant-Based Milks by Agilent Resolve Raman Spectroscopy

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
RAMAN Spektrometrie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Automating the Workflow for the Analysis of Soils by ICP-OES

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Životní prostředí
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.