Hanušova medaile České společnosti chemické profesoru Karlu Lemrovi
ČSCH/UPOL: Karel Lemr (vpravo) přebírá Hanušovu medaili.
Karel Lemr se narodil 11. července 1963. Po ukončení studia analytické chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1986 začal svou profesní kariéru v laboratoři kontroly kvality farmaceutické výroby firmy Farmakon Olomouc a později v olomoucké pobočce Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii. V roce 1993 nastoupil jako odborný asistent na Katedru analytické chemie PřF UP Olomouc, kde se věnoval výzkumu separačních metod pro analýzu tenzidů, chirálních látek a spojení HPLC-MS. V roce 1996 obhájil doktorskou disertační práce na téma "Vysokoúčinná kapalinová chromatografie lineárních alkylpolyethylenglykoletherů". O dva roky později se habilitoval v oboru analytická chemie obhájením habilitační práce "Vysokoúčinná kapalinová chromatografie v analýze tenzidů a chirálních látek". Profesorem pro obor analytická chemie byl jmenován v roce 2003. Je vedoucím Katedry analytické chemie, proděkanem pro vědu a výzkum a vede jeden z výzkumných programů Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů na Univerzitě Palackého.
Ve své vědecké práci se profesor Lemr zaměřuje především na studium procesů ionizace a fragmentace látek v hmotnostní spektrometrii, vývoj nových iontových zdrojů umožňujících desorbovat a ionizovat analyty z povrchu za atmosférických podmínek (nano-DESI), zvyšování efektivity ionizace látek pro hmotnostně spektrometrická měření, využití nanomateriálů a nanotechnologií v hmotnostní spektrometrii, vývoj metod využívajících vysoce účinné separační metody (ultraúčinná kapalinová chromatografie a superkritická fluidní chromatografie ve spojení s hmotnostní spektrometrií) pro detekci a stanovení biologicky aktivních látek, např. léčiv, toxinů hub, drog. Je autorem více než 127 původních vědeckých prací v renomovaných odborných časopisech. Je zvaným přednášejícím na mezinárodní konference, žádaným oponentem grantových projektů v ČR a rukopisů pro časopisy Analytical Chemistry, Analytica Chimica Acta, Journal of Chromatography A, Journal of Mass Spectrometry, Journal of Separation Science a další.
Karel Lemr je od roku 1997 jedním z organizátorů evropskými analytickými chemiky vyhledávané konference Advances in chromatography and electrophoresis & Chiranal. Jako člen vědeckého nebo organizačního výboru se podílel na řadě mezinárodních vědeckých konferencí, např. International Mass Spectrometry Conference v Praze (2006), Euroanalysis v Insbruku (2009), Informal meeting on mass spectrometry v Olomouci (2012), Konference HPLC v Praze (2017).
Profesor Lemr je členem České společnosti chemické, The American Chemical Society, The American Society for Mass Spectrometry a The European Academy of Sciences and Arts. Hanušova medaile mu byla udělena za jeho přínos k rozvoji nových metodik analýzy biologicky aktivních látek hmotnostní spektrometrií ve spojení s vysokoúčinnými separačními metodami. V této oblasti analytické chemie dosáhl Karel Lemr celosvětově uznávaných výsledků.