Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků (PAUPZKO)
- Foto: CDV: Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků (PAUPZKO)
- Video: CDV: Centrum dopravního výzkumu (krátká verze, 2019)
Jednou z nejproblematičtějších znečisťujících látek v našem ovzduší je benzo(a)pyren, který je prokázaný lidský karcinogen. Benzo(a)pyren patří do skupiny polycyklických aromatických uhlovodíků, které obecně mají závažné dopady na zdraví člověka. Jeho koncentrace na mnoha měřicích stanicích imisního monitoringu v České republice překračují imisní limit daný zákonem č. 201/2012 Sb.
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., zahájilo práce na projektu Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků v návaznosti na zpřesnění Plánu zlepšení kvality ovzduší zóny Jihovýchod CZ06Z 2020+ (PAUPZKO) podporovaného z výzvy 2A „Tromso“ z programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ financovaného z Norských fondů. Řešení projektu probíhá od května 2021 do dubna 2024. Na jeho plnění se podílí i odborníci z firmy Bucek, s. r. o.
CDV: Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků (PAUPZKO)
Co je cílem projektu?
Jeho cílem je zpracování akčních plánů pro Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj, kde budou navržena vhodná opatření ke snížení koncentrací benzo(a)pyrenu. Ten byl specifikován Programem ke zlepšení kvality ovzduší zóny Jihovýchod CZ06Z 2020+ pro Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj zpracovaným Ministerstvem životního prostředí jako nejproblematičtější znečišťující látka.
„Znečištění ovzduší benzo(a)pyrenem patří k hlavním problémům kvality ovzduší v Jihomoravském kraji. Vytápění domácnosti produkuje více jak 96 % emisí této látky a to především v menších obcích vytápěných pevnými palivy. Jihomoravský kraj očekává od tohoto projektu získání unikátních dat o skutečné kvalitě ovzduší a vytvoření návrhu opatření pro zlepšení kvality ovzduší v těchto obcích,“ uvedl Lukáš Dubec statutární náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.
CDV: Detailní monitoring polycyklických aromatických uhlovodíků (PAUPZKO)
Kde bude měření probíhat?
Odborníci na životní prostředí z Centra dopravního výzkumu provedou detailní měření a vyhodnocení koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků včetně zmíněné karcinogenní látky na vybraných 60 lokalitách Jihomoravského kraje a 60 místech Kraje Vysočina. Na realizaci měření kvality ovzduší a odběrech vzorků aerosolových částic pro následnou analýzu obsahů PAU se podílí také ENVItech Bohemia s.r.o. Na základě zjištěných výsledků firma Bucek s. r. o. vytvoří akční plány a navrhne konkrétní účinná opatření na snížení jejich koncentrací pro každý kraj zvlášť.
CDV: Mapa měření polycyklických aromatických uhlovodíků v rámci projektu PAUPZKO
Kdy?
V průběhu dvou topných sezón a jedné sezóny netopné.
Nad rámec měření koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíků bude také v obcích specifikovaných v rámci Plánu zlepšení kvality ovzduší jako cílové pro realizaci nápravných opatření i měření i dalších znečišťujících látek: O₃, NO₂, NO, NOx, CO, SO₂, PM₁₀, PM₂ˌ₅ a PM₁.
Podle čeho byly obce vybrány?
Cílové obce byly zvoleny v Plánu zlepšení kvality ovzduší zpracovaném Ministerstvem životního prostředí především na základě dat získaných z modelových výpočtů, a to z důvodu nedostatku dat získaných z reálných měření polycyklických aromatických uhlovodíků. Proto je projekt koncipován tak, aby data získaná z reálných měření plošně pokrývala co nejrozsáhlejší území zóny Jihovýchod. Jejich cílem bude zjistit stav znečištění nejen ve zmíněných problematických lokalitách i v souvislosti s dalšími znečišťujícími látkami, pro které jsou legislativně stanoveny imisní limity pro ochranu zdraví.
„Přestože se v posledních letech podařilo podstatně zlepšit kvalitu ovzduší, patří toto téma stále k nejaktuálnějším problémům životního prostředí i s ohledem na nynější energetickou krizi a renesanci vytápění pevnými palivy. Projekt PAUPZKO poskytne unikátní komplexní data o kvalitě ovzduší i v lokalitách, kde se doposud kvalita ovzduší přímo nesledovala,“ uvedl Lukáš Dubec statutární náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.
Spolupráce s krajskými úřady
Do řešení projektu jsou zapojeni rovněž zástupci obou krajů z příslušných odborů životního prostředí, a to zejména při výběru vhodných lokalit. Znají místní poměry a mají dlouholeté zkušenosti s realizovanými aktivitami týkajícími se kvality ovzduší. Absolvují také řadu konzultací při zpracovávání akčních plánů s ohledem na navrhování opatření ke snížení koncentrací sledovaných škodlivin.
Důležité odkazy
Mapa výsledků
Průměr je vypočten z 6 naměřených koncentrací benzo(a)pyrenu (BaP) na lokalitě v průběhu měření každé etapy. Takto získaná koncentrace je následně porovnána s hodnotou ročního imisního limitu pro BaP (1 ng.m⁻³).
CDV: Průměrná koncentrace Benzo(a)pyrenu z měření polycyklických aromatických uhlovodíků v rámci projektu PAUPZKO
CDV: Mapa výsledků měření polycyklických aromatických uhlovodíků v rámci projektu PAUPZKO
Výsledky zimní kampaně ukazují na zdroj znečištění pocházející z lokálních topenišť.
Doporučení, jak omezit toto znečištění naleznete níže ve Smokemanově desateru správného topiče:
- Top tak, jak chceš, aby topil tvůj soused
- Suš dřevo minimálně jeden až dva roky
- Nespaluj odpadky
- Nastav regulační klapky tak, aby vzduch mohl k palivu, oheň nedus
- U starých kotlů přikládej méně častěji, u automatů a zplyňovacích kotlů vždy do plna
- Pravidelně čisti kotel, kouřovod a komín
- Používej moderní kotel či kamna
- Udržuj teplotu spalin za kotlem mezi 100 až 250 °C
- Nevyhazuj teplo oknem, nepřetápěj a top jen tam, kde potřebuješ
- Nebuď lhostejný k sobě ani ke svému okolí, zajímej se o to, co jde z tvého komína
CDV: Letní měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji
CDV: Zimního měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji