České muzeum hmotnostní spektrometrie
- Foto: Czech Museum of MS: České muzeum hmotnostní spektrometrie
- Video: IOCB Prague: Josef Cvačka: O přístrojích, lidech a historii hmotnostní spektrometrie (PŘEDNÁŠKA)
JAK ZVÁŽIT MOLEKULU?
Představte si, že chcete zvážit molekulu vody. Nemůžete ji jen tak položit na misku vah, to by jistě nefungovalo. Potřebujete mnohem propracovanější zařízení zvané hmotnostní spektrometr.
První takový přístroj zkonstruoval J. J. Thomson v roce 1912 a od té doby se hmotnostní spektrometrie rozvinula do fascinujícího vědního oboru s mnoha praktickými aplikacemi.
Novorozenecký screening, dopingové testy sportovců, analýza látek znečišťujících životní prostředí, testování nových léčiv nebo zkoumání vesmíru jsou jen některé příklady využití hmotnostní spektrometrie. Mohli bychom jich však jmenovat mnohem více.
Czech Museum of MS: Mass Spectrometer
HMOTNOSTNÍ SPEKTROMETR
Hmotnostní spektrometr je pozoruhodný přístroj, který poskytuje informace o hmotnosti a struktuře molekul. Jde ve své podstatě o velmi přesnou váhu pro elektricky nabité molekuly. Taková váha se však nepodobá těm tradičním, známým z kuchyní a lékáren. Je to důmyslné zařízení, které využívá elektrické a magnetické pole k manipulaci, oddělování a záznamu nabitých molekul. Některé přístroje také umožňují rozbíjet nabité molekuly na menší části, čehož se využívá při odvozování molekulární struktury.
Czech Museum of MS: A gridless two-stage reflectron from the MALDI-TOF system Biflex II manufactured by Bruker Daltonics
NAŠE POSLÁNÍ
Muzeum si klade za cíl shromažďovat a vystavovat exponáty z oblasti hmotnostní spektrometrie, a to hlavně ty, které jsou spojené s naší geografickou oblastí. Studenti, odborníci i laici si mohou prohlédnout klíčové komponenty spektrometrů a pochopit, jak hmotnostní spektrometry fungují. Technická řešení a příběhy, které se skrývají za exponáty mohou inspirovat mladé vědce i zkušené konstruktéry.
Czech Museum of MS: Mass Spectrometry history in Czech Republic
EXPOZICE
V expozici jsou vystaveny důležité části přístrojů, které se mnohdy ukrývají v nepřístupných vakuových komorách hmotnostních spektrometrů. Můžete je blíže prozkoumat, porozumět jejich funkci a zároveň obdivovat jejich technickou dokonalost a krásu. Využijte svůj chytrý telefon abyste se dozvěděli více o exponátu, který si právě prohlížíte. Plakáty na stěnách vás poučí o hmotnostní spektrometrii a její historii.
Czech Museum of MS: A grid cell of LTQ FT Ultra (Thermo Electron Corporation)
DARUJTE EXPONÁT
Muzeum přijímá dary do své sbírky, zejména přístroje nebo jejich části (i rozbité, poškozené, nebo opotřebované), dokumenty a fotografie týkající se hmotnostní spektrometrie a její historie. Všech darů si velmi vážíme.
Czech Museum of MS: EI source from the single quadrupole mass spectrometer TRIO 1000 manufactured by VG Masslab (Altrincham, UK)
Czech Museum of MS: A triple stage quadrupole LC-MS mass spectrometer TSQ Vantage manufactured by Thermo Scientific
KDE NÁS NAJDETE
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, v. v. i.
- Budova A, 2. patro
- Flemingovo náměstí 542/2
- 160 00 Praha 6
- Česká republika
OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ
Muzeum je otevřeno denně od 8 do 18 hod.
K pohybu po budově je potřeba doprovod průvodce. Zavolejte prosím předem, abyste si ověřili jeho dostupnost.
- Dotazy: Josef Cvačka
- +420 731 447 868
- [email protected]
Prohlídka je zdarma pro všechny návštěvníky.
Na propagaci muzea finančně přispěla Akademie věd České republiky.
Záznam přednášky: Josef Cvačka: O přístrojích, lidech a historii hmotnostní spektrometrie