Metodický list 1 - Odhad nejistoty objemových operací
Pixabay/PublicDomainPictures: Klasické skleněné odměrné nádobí
Tento metodický list je upravená a doplněná verse Metodického návodu EURACHEM-ČR č. 1, publikovaného vroce 2000 a pak 2007. Je pomůckou k odhadu příspěvku objemových operací, prováděných pomocí klasického skleněného odměrného nádobí, k celkové nejistotě měření podle metodiky ISO (1). Jeho součástí je 7 listů sestavených v tabulkovém procesoru MS EXCEL, zahrnujících kromě demonstrace výpočtu i potřebné výchozí údaje o odměrném nádobí převzaté z technických norem i hodnoty koeficientů roztažnosti běžně odměřovaných kapalin a tabulku typických hodnot nejistot pro často používané operace.
Objemové operace v chemické analýze obvykle nepatří při vyhodnocování nejistoty měření k dominujícím složkám. Proto často stačí odhadnout velikost této složky orientačně a rozhodnout, zda je nutné ji dále vyhodnocovat. Uváděný postup výpočtu vychází z postupu publikovaného a podrobně popsaného v příručce (2). Pro odhad příspěvku tolerance (kalibrace) použitého nádobí používá trojúhelníkového rozdělení. V listu Výpočet lze ve žlutých buňkách přepisovat údaje o druhu a parametrech použitého odměrného nádobí, o experimentálně zjištěné nebo odhadnuté opakovatelnosti doplňování, hodnotě roztažnosti odměřovaného média a předpokládaném kolísání teploty během využívání analytické metody. Buňky jiné barvy jsou uzamčené.
Hodnoty tolerancí běžných druhů nádobí uvádí list Tolerance, hodnoty teplotní roztažnosti pro nevodná média pak list Roztažnost. Pro první hrubý odhad lze použít hodnotu „voda“ i pro vodné roztoky a „organika“ pro organické látky a zkopírovat předložené hodnoty v listu Výpočet do patřičné buňky. Vyplní-li se hodnoty výchozího a konečného objemu ředění V1 a V2, lze dojít až k hodnotě nejistoty příslušného ředicího poměru.
Další list Příklad ilustruje postup výpočtu nejistoty koncentrace kalibračního roztoku s využitím schémat Výpočet. List Validace slouží k ověření funkčnosti softwaru. Pro konkrétní výpočty je vhodné list Výpočet zkopírovat jako další list s pracovním názvem a použít obdobným způsobem jako v Příkladu. Poslední list obsahuje tabulky typických hodnot příspěvků nejistot odměřování objemů v analytických laboratořích, převzaté zodkazu (2).
U jiných zařízení k odměřování objemů, např. ručních a automatických dávkovačů, chromatografických stříkaček apod. je nutné vycházet při odhadu nejistoty odměřovaného objemu z údajů a specifikace výrobce nebo z údajů kalibrace daného zařízení.
ISO/IEC Guide 98-3/Part. 3:2008 Uncertainty of measurement —Part 3: Guide to the expression of uncertainty in measurement (GUM) český překlad zaveden jako TNI 01 4109-3:2011 Nejistoty měření -Část 3: Pokyn pro vyjádření nejistoty měření (GUM:1995).
Kvalimetrie 19. Stanovení nejistoty analytického měření. Eurachem-ČR, Praha 2014(ISBN 978-80-86322-07-0). Překlad Quantifying Uncertainty in Analytical Measurement*. 3rdEdition, EURACHEM/CITACGuide(2012).