Nejdražší budova v kampusu zkolaudována
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: Centrum přírodovědných a technických oborů - CPTO.
Úspěšným závěrečným kolaudačním řízením prošla nová budova univerzitního kampusu – CPTO. Výstavba tohoto strategicky zásadního objektu univerzity získala finanční podporu z MŠMT již v roce 2011. Od té doby si prošla mnoha nelehkými situacemi, se kterými se musela vypořádat, a prověřila tak nejen kvalitu práce všech do stavby zainteresovaných osob, ale také jejich silné nervy.
„V prvé řadě je třeba říci, že bez podpory ze strany MŠMT by se tato investice vůbec neodehrála, v průběhu realizace stavby nám několikrát pomohlo v řadě krušných okamžiků. Velké poděkování tak patří především pracovníkům ministerstva školství za jejich vstřícnost a ochotu, zvláště pak celému vedení, ministru Plagovi a jeho náměstkyním a náměstkům,“ vyjadřuje díky rektor UJEP doc. Martin Balej.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: Centrum přírodovědných a technických oborů - CPTO.
Centrum přírodovědných a technických oborů je nejsložitější a nejdražší stavbou, která byla doposud v univerzitním kampusu zbudována. Spojuje dohromady nejen dvě fakulty, přírodovědeckou a životního prostředí, ale také nabízí moderní sdílené laboratoře (chemie, biologie, pedologie, ekotoxikologie, fyziky, nanotechnologií a geografie) či novou menzu. Její výstavba, včetně vybavení nábytkem, se vyšplhala k 750 mil. korun, přístrojové vybavení z prostředků projektů EU bylo pořízeno za dalších 250 mil. korun. Bezmála 1 miliarda korun stojí tedy za současným univerzitním „klenotem“ – nejmodernějším vzdělávacím a vědeckým pracovištěm ve špičkové kvalitě.
Samotná výstavba, po proběhlé architektonické soutěži, téměř dvouleté přípravě projektové dokumentace týmem prof. Ing. arch. Petra Pelčáka a opakovaném zadávacím řízení na dodavatele, byla zahájena dne 15. 6. 2018 předáním staveniště společnosti MTS – KLEMENT.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: Centrum přírodovědných a technických oborů - CPTO.
„Poslední prověrkou nás všech se stala, naprosto nečekaná, pandemie koronaviru. I v této složité době však práce na dokončování nové budovy neustaly, a za to je třeba poděkovat konsorciu stavbařů, firmám Metrostav a Klement,“ upozorňuje kvestor UJEP Ing. Leoš Nergl.
Na aktuální úspěšnou kolaudaci v následujících letních měsících naváže rozsáhlý proces stěhování. Přesouvat se bude přírodovědecká fakulta z objektu v ulici České mládeže a fakulta životního prostředí z objektu na Králově výšině. Nový semestr již pracovníci i studenti těchto dvou fakult zahájí v novém.
„Přírodovědecká fakulta se do nových prostor moc těší. Její přesídlení do budovy, která se stala nepřehlédnutelnou dominantou našeho města, PřF nepochybně nejen zviditelní, ale hlavně sice mladé, avšak o to dynamičtěji se rozvíjející fakultě poskytne tolik chybějící prostory. V tomto smyslu chápeme zprovoznění CPTO jako zásadní vklad pro budoucí rozvoj přírodních věd na UJEP i v našem regionu,“ uvádí děkan PřF doc. Michal Varady.
Děkan Fakulty životního prostředí UJEP, doc. Pavel Kuráň, doplňuje za FŽP: „Přínos nové budovy CPTO pro naši fakultu spatřuji především v nabídce moderních výukových prostor a laboratoří pro studenty i akademické pracovníky, a také pro realizaci našich nově akreditovaných i budoucích studijních programů. Sdílení nové budovy CPTO dvěma fakultami, s přírodovědným a technickým zaměřením zároveň, vytváří rozumný předpoklad na užší propojování výzkumných týmů i přístrojového vybavení pro řešení projektů základního i aplikovaného výzkumu.“
Nová budova CPTO v Kampusu UJEP je benefitem nejen pro samotnou univerzitu, ale také pro okolní sousedy, residenty. 100 nových parkovacích míst, které jsou přímo součástí budovy, a dalších 130 v jejím bezprostředním okolí uvolní parkovací kapacitu v okolí kampusu. „Děkujeme jim za trpělivost, i pro následující další 2 roky. V souvislosti s výstavbou kampusu již dlouhodobě snášejí nepohodlí související s hlučností, zvýšenou prašností i občasným omezením na komunikacích. To bude ještě do roku 2022 pokračovat, neboť byla aktuálně v sousedství CPTO zahájena další nová výstavba pro fakultu strojního inženýrství,“ říká rektor UJEP.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: Centrum přírodovědných a technických oborů - CPTO.
Po vystěhování PřF do CPTO budou uvolněné prostory v budově v ulici České mládeže připraveny pro nastěhování dosud stále odloučených kateder pedagogické fakulty z objektu v ulici Hoření 13. PF tak bude po desetiletích kompletně centralizována na jednom místě a budovu na Severní Terase UJEP zcela opustí (pozn. Budova byla v roce 2019 prodána městu Ústí nad Labem). Po přesunu fakulty životního prostředí do CPTO bude stát před vedením UJEP další nelehký úkol, a to prodej uvolněné budovy na Králově výšině.
„Celý proces výstavby CPTO byl pro mě osobně obrovskou zkušeností, která se dá jen těžko popsat. Odpovídá složitosti a finanční náročnosti celé výstavby. Univerzita udělala další podstatný krok k finálnímu dokončení kampusu, a tím k vytvoření fungujícího živého a reprezentativního veřejného prostoru v Ústí nad Labem. Zdůrazňuji však, že nová moderní infrastruktura je pouhým nástrojem, který se jen v šikovných rukou našich zaměstnanců musí přetavit v konkrétní kvalitní výsledky jejich práce,“ uzavírá rektor Martin Balej.