Nadace Experientia zná letošní stipendisty a nového držitele start-up grantu
Nadace Experientia: Nadace Experientia zná letošní stipendisty a nového držitele start-up grantu
Letošní stipendisté, Lenka Štacková z Masarykovy Univerzity a Ondřej Kováč z Univerzity Palackého v Olomouci, rozšíří řadu celkem již 15 excelentních mladých vědců a vědkyň do 35 let z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie, kteří díky nadační podpoře dostali šanci vycestovat na roční stáž na špičkové zahraniční vědecké pracoviště.
Novým držitelem tříletého start-up grantu Nadace Experientia se stává Petr Kovaříček z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Vlastní výzkumnou skupinu zabývající se vývojem nových katalyzátorů založí od ledna 2021 na VŠCHT v Praze.
Nadace Experientia: Lenka Štacková z Masarykovy Univerzity
Mladá vědkyně Lenka Štacková z Masarykovy Univerzity získává od Nadace Experientia stipendium ve výši 1 260 000 Kč, díky kterému stráví rok na University of Zurich ve skupině prof. Juríčka. „Budu se věnovat vývoji nových materiálů, které by díky vodivostním a magnetickým vlastnostem mohly nalézt uplatnění například v elektronice budoucnosti,“ popisuje svůj projekt oceněná vědkyně.
Nadace Experientia: Ondřej Kováč z Univerzity Palackého v Olomouci
Její kolega Ondřej Kováč z Univerzity Palackého v Olomouci bude podpořen částkou 950 000 Kč, díky níž vycestuje na roční stáž na Innsbruck University k prof. Magauerovi, kde se bude věnovat totální syntéze nového antibiotika Kibdelomycinu. „S narůstajícím problémem antibiotikové rezistence potřebujeme nová antibiotika. Kibdelomycin má jiný mechanismus účinku než dosud známá antibiotika a mohl by být účinný i na rezistentní kmeny bakterií“, vysvětluje Ondřej Kováč.
Nadace Experientia: Petr Kovaříček z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Historicky druhý start-up grant Nadace Experientia získává mladý vědec Petr Kovaříček. Od ledna 2021 zakládá vlastní výzkumnou skupinu na VŠCHT v Praze, která se bude věnovat vývoji nových katalyzátorů. Od Nadace bude po dobu tří let dostávat podporu 2 miliony korun ročně a dalších 0,7 milionu korun ročně získá od VŠCHT. „Zisk takto prestižního grantu je pro mě veliká čest a mám radost, že se mi tímto splní sen o založení vlastní výzkumné skupiny,“ říká oceněný chemik. Petr Kovaříček vystudoval organickou chemii na VŠCHT, doktorát získal v laboratoři nositele Nobelovy ceny J. M. Lehna na University of Strasbourg ve Francii. Jako postdoktorand působil na Humboldt University v Berlíně ve skupině prof. Hechta. Nyní působí na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.