ICPMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Nadace Experientia
Nadace Experientia
Podporujeme mladé vědkyně a vědce z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie na zahraničních stážích i zde v ČR díky tzv. start-up grantům Nadace Experientia.
Tagy
Článek
Osobnosti
Logo of LinkedIn

Petr Kovaříček: Vyvíjíme nové přístupy ke katalýze

St, 1.7.2020
| Originální článek z: Nadace Experientia/Pavla Hubálková
„Věda nemá hranice. Když se kolem sebe díváte s očima otevřenýma, mohou vás napadat přesahy do úplně nových vědních disciplín, a to mě na vědě moc baví“.
<p>Nadace Experientia: Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.</p>

Nadace Experientia: Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.

„Věda nemá hranice. Když se kolem sebe díváte s očima otevřenýma, mohou vás napadat přesahy do úplně nových vědních disciplín, a to mě na vědě moc baví,“ říká Petr Kovaříček, vedoucí výzkumné skupiny, která díky start-up grantu Nadace Experientia vznikne od ledna 2021 na VŠCHT v Praze. Tématem výzkumu bude nový přístup ke katalýze (urychlení nebo vůbec umožnění průběhu chemických reakcí – pozn. autorky). „Obsah projektu je průnikem organické chemie – samoorganizace molekul, čemuž jsem se věnoval během doktorátu, a materiálové chemie – povrchů, kterým se věnuji teď,“ popisuje Petr Kovaříček.

Stal jste se historicky druhým držitelem start-up grantu Nadace Experientia. Co to pro vás znamená?

Znamená to pro mě moc a hned na několika úrovních. Osobně je to pro mě veliká čest. Příběh manželů Dvořákových a Nadace Experientia je úžasný a téměř neuvěřitelný. Považuji to za velmi prestižní grant, uděluje se jen jeden ročně. Po pragmatické stránce se díky tomu mohu začít svobodně a na vlastní zodpovědnost věnovat vlastním výzkumným tématům.

Mít vlastní výzkumnou skupinu byl váš sen?

Řekněme, že to byl dlouhodobý plán. Už během doktorátu jsem začal přemýšlet, že bych si jednou chtěl založit vlastní skupinu.

A VŠCHT byla jasná volba?

VŠCHT je má alma mater. Pak jsem strávil pět let v zahraničí a život czexpata mě bavil. Rodinné povinnosti mně ale zavelely vrátit se zpět a v českém prostředí byla VŠCHT jasná volba.

Titul Ph.D. jste získal v laboratoři nositele Nobelovy ceny J. M. Lehna na University of Strasbourg ve Francii. Jak jste se tam dostal?

Můj tehdejší vedoucí diplomové práce mi řekl: „Jestli chceš pokračovat v supramolekulární chemii, tak se na Ph.D. přihlaš k tomu nejlepšímu.“ Tak jsem napsal nobelistovi. Když se mi ani po čtyřech měsících neozval, začal jsem hledat dál a hlásil jsem se do jiné laborky, ze které mi trochu podrážděně napsali, proč se k nim hlásím, když nastupuji k Jean-Marie Lehnovi. Tak jsem mu napsal znovu a on mi to potvrdil. V té druhé laborce se J.-M. Lehn dotazoval na personální reference.

Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.

Jako druhý v historii získal start-up grant Nadace Experientia a od ledna 2021 zakládá vlastní výzkumnou skupinu na VŠCHT v Praze, kde se bude věnovat vývoji nových katalyzátorů. Od Nadace Experientia získal tříletou podporu 2 miliony korun ročně a dalších 0,7 milionu korun ročně získá od VŠCHT. Vystudoval organickou chemii na VŠCHT, doktorát získal v laboratoři nositele Nobelovy ceny J.-M. Lehna na University of Strasbourg ve Francii. Jako postdoktorand působil na Humboldt University v Berlíně ve skupině prof. S. Hechta. V současné době působí na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, AV ČR. Má dvě děti.

Jaké to je pracovat pod vedením nobelisty?

Jedním slovem skvělé. Jean-Marie Lehn je úžasná osobnost. Měli jsme schůzky pravidelně téměř každý‎ tý‎den, často i pozdě večer nebo o víkendu. Schůzky byly dlouhé a trvaly i 5–6 hodin, ale člověk z nich odcházel pozitivně nabit‎ý a často jsem měl chuť se i pozdě v noci vrátit do laborky a ještě tu novou reakci zkusit.

V zahraničí jste strávil celkem pět let, co vám to dalo?

Moc! Život v zahraničí je obrovská zkušenost, kterou si nesete s sebou dál. Po vědecké stránce to bylo až neuvěřitelné, bylo skvělé mít možnost každý‎ ‎týden diskutovat s nositelem Nobelovy ceny. Po osobní stránce jsem se naučil mnoho o sobě. Byla to výzva. Už třeba jen kvůli francouzštině. Musíte si najít bydlení, založit účet v bance v jazyce, kterému sotva rozumíte.

Jaký byl návrat do Česka na Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, AV ČR?

Třeba v tramvaji to byl docela šok – najednou jsem všem, všude a všechno rozuměl. Ale vážně, i po vědecké stránce to byl skok. Do té doby jsem se věnoval především organice a komplexní syntéze a teď jsem přišel do skupiny, která dělá materiály, což znamená mnoho fyziky. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, o čem je na seminářích řeč, musel jsem se hodně učit, abych ve skupině vůbec dokázal komunikovat a fungovat.

Čemu jste se doteď věnoval?

Mé projekty během doktorátu byly hodně abstraktní. Snažili jsme se rozpohybovat molekuly tak, aby jedna molekula „chodila“‎ podél druhé, což jsme poté „překládali“‎ do jazyka chemických vazeb a molekul. Vždy, když přišla otázka: „‎A k čemu je to dobré?“‎ bylo těžké dát exaktní odpověď, a to i kolegům chemikům. U materiálů je to výrazně jednodušší. Každý rozumí tomu, že děláme nové materiály například pro elektroniku.

Nové univerzální katalyzátory

Od ledna 2021 zakládáte vlastní výzkumnou skupinu na VŠCHT. Máte už název? Čemu se budete věnovat?

Název ještě nemám, o získání grantu vím asi tři týdny. Obsahem projektu je hledání nového přístup ke katalýze, což je široký obor, který nabízí mnoho možností. Tematicky je to průnik organické chemie – samoorganizace (self-organization), čemuž jsem se věnoval během doktorátu, a materiálové chemie – povrchů, kterým se věnuji teď.

Proč potřebujeme nové katalyzátory?

Dnešní průmyslové katalyzátory mají přesně definované složení a katalyzují konkrétní reakce za pevně daných podmínek – jinak nefungují. Naopak přírodní katalyzátory – enzymy – katalyzují reakce i v neuvěřitelně komplexním prostředním s obrovskou selektivitou. Například v buňce si enzym vybere jen to, co pro reakci potřebuje a udělá to, co má. A já bych chtěl využít tento přístup a vytvořit katalyzátory, u kterých bychom předem nemuseli znát konkrétní podmínky katalýzy.

Jak by to mělo fungovat?

Je to jako chemická polévka, která obsahuje mnoho různých molekul. Katalyzátor si v polévce sám najde to, co potřebuje a katalyzuje reakci. Tím bychom mohli katalyzovat i nové reakce, protože předem nemusíme znát podmínky katalýzy, ty zjistíme až zpětně.

Jak?

Představme si, že polévku nalijeme na talíř – na povrch, který nám poskytne potřebný gradient, což je skrytý potenciál – energie. Když aplikuji stimul, např. světlo, změním distribuci jednotlivých komponent polévky. Když se stane, že se samoorganizací vytvoří katalytická vrstva, vše okolo můžeme odmýt a zůstane jen aktivní povrch, který má schopnost katalýzy.

V řeči chemiků budeme zkoumat organické molekuly, které po stimulaci světlem o určité vlnové délce mají schopnost samoorganizace a mohou vytvořit povrch, který bude vykazovat elektrickou polarizaci a změní redoxní stav povrchových molekul a tím je aktivuje pro katalýzu.

Do budoucna bychom tedy mohli mít takovou univerzální chemickou polévku, do které přidáme látky pro reakci, kterou chceme katalyzovat, a systém si sám najde vhodný katalyzátor?

Ano, takto by to teoreticky mohlo fungovat. Byla by to taková knihovna molekul, která by dokázala rychle najít vhodný katalyzátor pro danou reakci. Zatím jsme ale úplně na začátku. Je to základní výzkum a velmi inovativní a ambiciózní. Nevím, že by někdo dělal něco byť i vzdáleně podobného.

Podporu od Nadace Experientia a VŠCHT jste získal na tři roky. Jaká jsou vaše očekávání? Čeho za tu dobu chcete dosáhnout?

Tři roky jsou ve vědě poměrně krátká doba. V mnoha směrech začínám od nuly. Úspěchem pro mě bude, když se mi podaří vybudovat fungující skupinu, která získá další financování a bude moci pokračovat dál. Po vědecké stránce doufám, že odpovíme na první koncepční otázky a nastavíme směr dalšího výzkumu.

Baví mě, že věda nemá hranice.

Co vás baví na vědě?

Že nemá hranice. Líbí se mi citát ze Star Treku „Space, the final frontier (Vesmír, konečná hranice).“‎ A Vesmír je podle našich současných znalostí nekonečný. Když něco víte, je to jako kolečko, které má obvod. Když víte více, je to větší kolečko, které má větší obvod a tak dále. Čím více toho víte, tím ta hranice do neznáma je větší. Věda nemá hranice států. Neexistuje něco jako česká věda. Věda je jen dobrá nebo špatná. Neexistují ani hranice oborů – že my chemii dělíme na anorganickou a organickou je atomům upřímně jedno. Když se kolem sebe díváte s očima otevřenýma, mohou vás napadat přesahy do úplně jiných vědních disciplín, a to mě na vědě moc baví.

Co vás přivedlo k chemii?

To bylo v mém případě poměrně jednoduché. Oba rodiče jsou chemici, vystudovali potravinářství na VŠCHT. A organická chemie si mě získala, protože je nekonečná. Fascinuje mě ta rozmanitost uhlíku, kolik různých látek tvoří, jak spolu interagují. To je krásné.

Co byste poradil studentům, kteří zvažují vědeckou kariéru?

Musí vás to bavit. Věda se nedá dlouhodobě dělat proto, že vám to někdo poradí. Pokud víte, že vás věda baví, je nutnost vyjet do zahraničí a ideálně opakovaně, na různá místa. Další rada je nebát se. Kdybych se bál, nikdy bych nenapsal nobelistovi, nezískal bych tento grant a tak dále. A poslední rada – mějte oči otevřené, dívejte se kolem sebe a učte se.

Co vás baví mimo vědu?

Volný čas teď věnuji především rodině. Ale baví mě hudba ve spojení s pohybem, například scénický tanec nebo opera. Ale jen jako divák – zpívat mě slyšet nechcete. Se ženou nás také baví gastronomie – ochutnávat nová jídla, nové chutě. Naše dovolené jsou často hlavně o jídle. A mě osobně baví i molekulární gastronomie, což je spojení chemie a jídla dovedené k dokonalosti.

Nadace Experientia
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Agilent 8800 ICP-QQQ Upgrades

Ostatní
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP/MS, ICP/MS/MS
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Sensitivity Evaluation and Example Analysis of Microscopic Targets with Thermoelectrically Cooled MCT Detector

Aplikace
| 2025 | Shimadzu
Instrumentace
FTIR Spektroskopie, Mikroskopie
Výrobce
Shimadzu
Zaměření

Význam validace metody

Technické články
| 2022 | EURACHEM-ČR
Instrumentace
Ostatní
Výrobce
Zaměření

Precision and Detail Ensured by Scanning Electron Microscopy

Technické články
| 2024 | ALS Europe (ALS Czech Republic)
Instrumentace
X-ray, Mikroskopie
Výrobce
Zaměření
Materiálová analýza

ICP-OES Analysis of Electrolytes for All-Vanadium Redox Flow Batteries

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
ICP-OES
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie
 

Podobné články

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína
Video | Osobnosti

Podcast CHEmic #43 – Budoucnost léčby nádorů je podle Pavla Majera z ÚOCHB personalizovaná medicína

Pozvání Veroniky Sedláčkové přijal Pavel Majer z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
tag
share
more
Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci
Článek | Věda a výzkum

Otevření nové laboratoře AFM/SEM na Univerzitě Karlově posiluje česko-britskou vědeckou spolupráci

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy oslavila otevření nejmodernější laboratoře AFM/SEM. Akce, která se konala v rámci projektu Techscale, se zúčastnila řada významných hostů.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
tag
share
more
Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí
Článek | Věda a výzkum

Proteinový vědec Jan Velecký: Strojové učení může zazářit tam, kde už lidská představivost nestačí

Jan Velecký - čím se proteinové inženýrství zabývá, proč je důležité věnovat při zkoumání proteinů pozornost právě jejich rozpustnosti, nebo v čem může být strojové učení pro lidské poznání klíčové.
RECETOX - Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí
tag
share
more
4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka
Článek | Kariéra

4 x Kariéra Altium: Servisní pozice HPLC a Atomová spektroskopie, SW Chromatografie a MS, Koordinátor/ka

Hledáme možná právě Vás na pozice SERVISNÍCH TECHNIKŮ pro HPLC / Atomovou spektroskopii, Software pro HPLC, GC a MS nebo Koordinátora/ku.
Altium International
tag
share
more
Další projekty
GCMS
LCMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.