Ani v Alpách není vzduch bez škodlivých látek
Pixabay: Aply
Odborníci z Recetoxu sledovali koncentrace devíti typů škodlivin v ovzduší Česka a Rakouska.
Přestože se DDT přestalo v České republice používat už v roce 1974, v některých zemědělských lokalitách jižní Moravy se stále vyskytuje. Naopak v sousedním Rakousku, kde tuto látku na hubení škodlivého hmyzu v minulosti tolik nevyužívali, jsou jeho hladiny v ovzduší minimální. Ověřili to odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředích (Recetox), kteří s rakouskými kolegy čtyři roky sledovali koncentrace devíti typů škodlivin v ovzduší v pěti regionech obou zemí.
„Díky projektu Monairnet vznikla monitorovací síť, která zahrnuje dvacet lokalit. Během září 2011 až srpna 2012 jsme nasbírali více než 570 vzorků, které nyní podrobněji analyzujeme,“ uvedl vedoucí projektu Pavel Čupr. Vědci v lokalitách v Dolním a Horním Rakousku, na jižní Moravě, v jižních Čechách a také na Vysočině měřili výskyt takzvaných perzistentních organických polutantů. „Jde o škodlivé látky, které jsou schopny přenosu na velké vzdálenosti, hromadí se v tkáních živých organismů, jsou výrazně toxické a přetrvávají v prostředí dlouhou dobu,“ vysvětlil biolog.
Například DDT je stále v půdě a při jejím obdělávání a při vyšších teplotách se uvolňuje do ovzduší. V Rakousku zase odborníci naměřili vyšší koncentrace pentachlorbenzenu, který vzniká při technologických procesech ve spalovnách nebo se uvolňuje ze skládek odpadů. Zachytili jej v okolí průmyslových lokalit, jako je Linec. „Výskyt byl však zaznamenán i na vysokohorské stanici Sonnblick, což potvrzuje, že tato látka je schopná přenosu na dlouhé vzdálenosti,“ uvedl Čupr. Převládající směry, odkud látky do Alp putují, se teprve analyzují.
Vědci z Recetoxu využívali v projektu i dvě nová odběrová zařízení, na která získali užitné vzory. Vzorkovač atmosférické depozice umí odděleně vzorkovat škodliviny ve srážkách a v prachových částicích. Další novinkou je kombinované odběrové zařízení, které vzorkuje až šest velikostních frakcí prachových atmosférických částic a souběžně i plynnou frakci.
Výsledky měření najdou uplatnění například při vytváření územích plánů. „Data mohou použít pracovníci samosprávy, kteří rozhodují o využití jednotlivých lokalit i z hlediska kvality volného ovzduší,“ dodal Čupr.
Publikováno pod CC BY 3.0 CZ, licenční podmínky jsou dostupné na adrese.