21. Škola hmotnostní spektrometrie: 3D tisková řešení TRILAB a tiskárny DeltiQ 2 jsou v laboratoři doma
TriLab: 3D tiskárna TriLab DeltiQ 2
3D tiskárna DeltiQ 2 od Brněnsko-Hradecké společnosti TRILAB je špičková 3D tiskárna ze segmentu tzv. pro-sumer kategorie stolních 3D tiskáren. Je to tiskárna kompletně vyvinutá ve společnosti TRILAB, navržená a postavená pouze z high-end komponent a hardwarově i softwarově uzpůsobená a vyladěná na krátké, ale také několikadenní tisky i bez přítomnosti obsluhy. Díky software pro vzdálenou správu a zabudované kameře s osvětlením má uživatel totiž tisk neustále pod kontrolou a také v případě nejasnosti, dotazu či problému je tiskárna ihned vzdáleně diagnostikovatelná servisním týmem TRILAB.
Díky technické a aplikační podpoře týmu TRILAB a také díky mnohaletým zkušenostem dvou hlavních společníků TRILAB z oblasti vědy a výzkumu, kdy Dr. Vojtěch Tambor je původem vedoucím vědeckým pracovníkem laboratoře Centra Biomedicínského Výzkumu (CBV) FN HK a Dr. Michal Boháč je bývalým ředitelem společnosti Bruker s.r.o. je každý vědecký zákazník vždy perfektně odborně zajištěn a může se tak soustředit pouze na řešení vlastních výzev a projektů.
Díky praktickým zkušenostem s umístěním 3D tiskáren ve výzkumných laboratořích navíc v TRILABU moc dobře ví, že 3D tiskárna DeltiQ umožní svým majitelům nejen šetřit čas a peníze při výrobě věcí známých a špatně dostupných, ale také a především vytvářet si a rychle testovat věci úplně nové a ještě neobjevené. Navíc jim dovolí se nechat rozmazlovat kvalitou tiskového povrchu, prostorovou přesností, obrovských tiskovým objemem nebo třeba jen ladností pohybů delta kinematiky. Tiskárnu navíc zákazník nemusí kupovat hned jako investici, ale může si ji pronajmout nebo chytře pořídit na operativní leasing s možným následným odkupem. Tím si nejen rozdělí finanční náklady na její pořízení na delší období, ale také se vyhne případným zdlouhavým schvalovacím procesům při investičním nákupu.
3D tiskárna DeltiQ se stane velkým pomocníkem ve vašem výzkumném projektu. Ať už jde o jednoduché držáky nebo specializované komponenty, s 3D tiskárnou můžete ušetřit nejen většinu nákladů na pořízení, ale také mnoho času stráveného sháněním vhodné pomůcky. Navíc si dokážete vytvořit i pomůcky které koupit nelze, protože neexistují! A kromě pomůcek můžete tvořit i vlastní prototypy, produkty nebo jejich makety a náhrady.
Příběh NenoVision: Díky 3D tisku si lze náš mikroskop bezpečně osahat
NenoVision je startup pocházející ze Středoevropského technologického institutu CEITEC a je jednou z inkubovaných firem v Jihomoravském Inovačním Centru JIC INMEC. Pyšní se tím, že jejich mikroskop LiteScope jako jediný na světě dokáže detailně kombinovat data z elektronového mikroskopu a mikroskopu atomárních sil a skládat je do 3D modelů. Otevírá tak doslova nový rozměr výzkumu.
TriLab: NenoVision - maketa mikroskopu LiteScope vytištěná na tiskárně TRILAB DeltiQ
Uplatnění 3D tisku nalezla firma při řešení problému, jak umožnit „osahání” mikroskopu partnerům, zákazníkům i odborné veřejnosti: „LiteScope běžně pracuje v kontrolovaném prostředí, navíc ve vakuu a jedná se o citlivý a velmi drahý přístroj, proto jej bohužel nemůžeme běžně vozit my nebo naši distributoři na všechny potřebné akce a výstavy nebo poskytovat partnerům pro testy vsazení do jejich strojů,” vysvětluje Jan Neumann, majitel a CEO NenoVision.
TriLab: NenoVision - maketa mikroskopu LiteScope vytištěná na tiskárně TRILAB DeltiQ
Samotné obrábění jednotlivých součástí mikroskopu je natolik nákladné, že smysl nedává ani vytvoření kopie přístroje bez „živých” součástí. Elegantním řešením se nakonec ukázal právě 3D tisk: „Protože kompletní 3D model pro výrobu byl již hotový, stačilo jej připravit a vytisknout na tiskárně TRILAB DeltiQ a maketa přístroje v perfektní kvalitě a přesnosti byla na světě. Takhle jej lze snadno rozmnožovat a ukazovat zákazníkům i veřejnosti a to za zlomek běžných nákladů”, doplňuje Jan Neumann.
Příběh BIOCEV: Vlastní online-nanospej postavený za pár dnů?
Příběh Dr. Petra Nováka z BICOEV ukazuje druhou skupinu možností 3D tisku. Postavit si něco co neexistuje, nedá se koupit a vy sami dobře víte, jak to má vypadat a potřebujete to. Tým Dr. Nováka byl přesně ve stejné situaci – komerčně dostupné nanospreje nesplňovaly požadavky nejen z hlediska kompatibility k dostupným spektrometrům, ale také z hlediska reálné citlivosti, podstatné pro měření. Proto přišel na řadu mód „Udělej si sám“ a díky 3D chytrému použití 3D tisku vzniknul nanosprej, který má nesrovnatelně vyšší citlivost i komfort obsluhy oproti všem komerčním zařízením na trhu dostupným.
TriLab: BIOCEV - online nanospej
TriLab: BIOCEV - online nanospej
Příběh MALDI-TOF destičky nejen pro afinitní chromatografii
V rámci projektů společnosti AffiPro, spin-off společnosti pod BIOCEV Praha již několik let dochází pod vedením Dr. Petra Nováka a Dr. Petra Pompacha k vývoji klinických aplikací afinitní chromatografie na MALDI-TOF spektrometrii, například MALDI Biotyper zařízeních, patentovaným nanášením různých protilátek na MALDI destičky pomocí tzv. soft ion landing technologie. Ačkoliv se jedná o technologii, která je úplně na začátku a komerční využití ji teprve čeká, již nyní disponují v laboratoři několika velmi zajímavými povrchy na vlastních čipech, které budou do budoucna zajímavé nejen pro klinický a veterinární, ale také pro vojenský screening. A díky využití technologie 3D tisku mají možnost si tisknout nejen různé povrchy a tvary, ale také používat různé materiály na MALDI čipy a díky tomu například i zvyšovat citlivost a detekční limity dané metody.
TriLab: AffiPro/BIOCEV - MALDI-TOF destička pro afinitní chromatografii
Originální článek Three-Dimensional Printed Target Plates for Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization Mass Spectrometry ke stažení.